FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu'ndan, 15 Temmuz'dan itibaren milletin verdiği demokrasi mücadelesinde tüm sendikalar ve üyelerle demokrasi nöbetlerine ve darbeye karşı milli iradeyle ortak bir tavır sergilemeye devam edileceğine oy birliğiyle karar verildiği açıklandı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ANKARA (AA) - HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu'ndan, 15 Temmuz'dan itibaren milletin verdiği demokrasi mücadelesinde tüm sendikalar ve üyelerle demokrasi nöbetlerine ve darbeye karşı milli iradeyle ortak bir tavır sergilemeye devam edileceğine oy birliğiyle karar verildiği açıklandı.

HAK-İŞ Yönetim Kurulu'nun yaptığı yazılı açıklamada, yöneticilerin, üyelerin ve halkın ilk dakikadan itibaren sokaklara tereddütsüz indiği, darbe girişimine cesaretle karşı durduğu ifade edildi.

Konfederasyonun şehitler verdiği, yaralılarının olduğu, başarısız darbe girişimine karşı tavrını ortaya koymak için büyük bir bedel ödediği belirtilerek, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileği iletildi.

Açıklamada, "Başarısız darbe girişiminin başladığı günden itibaren Türk milleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Başbakanı, hükümeti, siyasi partileri, milletvekilleri, medya ve halkımız ile birlikte cunta dışı bütün güvenlik güçleriyle birlikte, inanılmaz bir demokrasi mücadelesi vererek, darbe geleneğine karşı bir ilki başarmıştır. Başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, milletvekillerimize, parti liderlerine, emniyet güçlerine, üyelerimize, medya ve halkımıza olağanüstü gayretleri için teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi.

Konfederasyonun darbeye karşı tavrını ortaya koyarken, sivil toplum kuruluşları ile hareket ettiği vurgulanarak, konfederasyonun da içinde bulunduğu STK'ların TBMM'yi ziyaret ettiği, ortak bildiri yayımlayarak darbeyi kınadığı anımsatıldı.

"HAK-İŞ Konfederasyonu, demokrasi için, ülkemizin özgür ve bağımsız geleceği için bütün antidemokratik girişimleri reddetmektedir" denilen açıklamada, genel kurullarda alınan kararlarla, bütün ilke, karar, amaç ve politikaları doğrultusunda her zaman demokrasi için darbelere karşı çıkıldığı ve çıkılmaya devam edileceği kaydedildi.

- "Gerekli önlemlerin alınmasını talep etmektedir"

Konfederasyonunun, her türlü yaşanan darbe ve manipülasyonların bu ülke ve halklarını başka bir kaos ve istikrarsızlığa sürüklemesinin önüne geçilmesinin önemine ve üzerine düşenleri yerine getirmenin gerekliliğine vurgu yaptığının ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"HAK-İŞ Konfederasyonu, demokrasinin gelişimine ve güçlenmesine katkı sağlayacak olan herkesi ve her kuruluşu halkımızın barış ve refah içinde bir arada yaşaması için sorumluluk almaya davet etmektedir. Ülke huzuruna yönelik her türlü tehdit ve terörün iç siyasi, ekonomik, sosyal nedenler ile dış odaklı nedenlerinin incelenmesini ve bunlara yönelik gerekli önlemlerin alınmasını talep etmektedir. Türkiye'nin demokratik gelişiminin ısrarlı ve kararlı bir biçimde sürdürmesi gerektiğine inanmaktadır. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı ülkemizin, özgüveni yüksek, fedakar, çalışkan ve kenetlenmiş olan milletiyle yılmadan kendi yolunda devam edeceğine inanmaktadır.

Bu bağlamda HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu, 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren milletimizin demokrasi mücadelesinde gereken tüm hassasiyeti göstermeye, tüm sendikalarıyla, yarım milyonluk üyeleriyle, temsilcileriyle ilk dakikadaki hassasiyetiyle demokrasi nöbetlerine devam etmeye ve darbeye karşı milli iradeyle ortak bir tavır sergilemeye devam edeceğine oy birliğiyle karar vermiştir."


Etiketler; #HAK-iş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×