FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- AP Dış İlişkiler Komitesinin olağanüstü toplantısında FETÖ'nün darbe girişimi tartışıldı - AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Hahn: - "Aylar önce Türkiye'deyken bana Gülen hareketi taraftarlarının yargı ve güvenlik güçleri gibi kurumlarda yer aldığına dair kayıtların olduğu söylenmişti"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

BRÜKSEL (AA) - AB Komisyonunun genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin "Aylar önce Türkiye'deyken bana Gülen hareketi taraftarlarının yargı ve güvenlik güçleri gibi kurumlarda yer aldığına dair kayıtların olduğu söylenmişti." dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesinin olağanüstü toplantısında FETÖ’nün darbe girişimi ele alındı. Komite Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok, darbe girişimi sonrası gözaltılara dikkat çekerek, Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaşma tehlikesi olduğunu, ancak şu aşamada kesin bir ifadede bulunmamak gerektiğini söyledi.

İdam cezasının geri getirilmesinin AB üyelik müzakerelerini sonlandıracağını belirten Brok, ancak şu anda bir sonuca ulaşmalarının mümkün olmadığını, konuşmalardan ziyade bu konuda atılacak yasal adımlara bakacaklarını ifade etti.

Brok, özellikle sığınmacı krizi konusunda AB'nin Türkiye'ye bağımlı olduğu gibi bir izlenim verilmemesini istedi.

Sloven Liberal AP Üyesi Ivo Vajgl, Türkiye'de bir tür "paralel devletin" bulunduğunu söyledi.

Şu aşamada AB'nin duygusal olmaktan ziyade, kendi stratejik çıkarları çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Vajgl, Türkiye'nin AB açısından oldukça önemli bir ülke olduğunu ifade etti.

Vajgl, "Türkiye'nin başka seçenekleri olduğunu unutmamalıyız. Tüm devletlerin başka seçenekleri var. Özellikle de burada istenmiyorsa, Türkiye'nin seçeneği AB üyeliği değil. Putin'le Erdoğan'ın müttefik olması çok doğal gözüküyor. Birbirinin desteğini almamaya çalışacaklar ve dünyanın bir bölümde beraber çalışacaklardır." dedi.

Türkiye'nin desteğe ihtiyacı olduğunu, ancak AB'nin bunu sağlamadığını belirten Vajgl, AB'nin Türkiye'yi, Müslüman bir ülke isteyip istemediğine dair AB içi tartışmalarla karşı karşıya bıraktığını vurguladı. Vajgl, üyelik konusunda Türkiye'ye net bir mesaj verilmesi gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu Üyesi Hahn ise FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili gözaltılara değindi. Dün listelerin daha önce hazırlandığı yönündeki açıklamasına Türkiye'den gelen tepkilere değinen Hahn, "Birkaç saat içerisinde böyle listeler ortaya çıkarmak birçok yönetimin yapabileceği bir şey değil. Aylar önce Türkiye'deyken bana Gülen hareketi taraftarlarının yargı ve güvenlik güçleri gibi kurumlarda yer aldığında dair kayıtların olduğu söylenmişti. Bu bir sır değildi." diye konuştu.

Dış İlişkiler Komitesi üyelerinin çoğunluğu darbe girişimini kınadı fakat gözaltılarla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Oturumu, FETÖ bağlantılı TUSKON'un Brüksel Temsilcisi Serdar Yeşilyurt da takip etti. Yeşilyurt, görüntüsünün çekildiğini görünce yüzünü kapattı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×