FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Bahçelievler ve Sultangazi belediye meclisleri, darbe girişimini yayınladıkları bildirilerle kınadı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Bahçelievler ve Sultangazi belediye meclisleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınayan bildiri yayınladı.

Gaziosmanpaşa Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, FETÖ'nün darbe girişimini kınamak için belediye meclisinde yapılan toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Toplantıda Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın okuduğu ortak bildiri şöyle:

"Bizler Gaziosmanpaşa Belediyesi Meclisi AK Parti ve CHP grupları olarak aziz milletimize, milli iradeye, devletimize ve gazi meclise yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan ve 16 Temmuz sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Aziz milletimiz bütün dünyaya örnek olacak şekilde bu güzel vatana ihanet içinde bulunanlarca gerçekleştirilmek istenen darbenin karşısında durmuş ve kanlı darbe girişimi engellenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan aziz milletimiz, her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Bu uğurda canlarını veren şehitlerimize milletçe minnettarız ve o kahramanlarımızı da asla unutmayacağız."

- "Halk, her türlü övgü ve takdiri hak etmiştir"

Büyükçekmece Belediyesi Meclisi de FETÖ darbe girişimini ortak bir bildiri yayınlayarak kınadı.

Belediye Başkanı Hasan Akgün başkanlığında olağanüstü toplanan Büyükçekmece Belediye Meclisi'nde okunan ortak bildiride şunlar kaydedildi:

"Bizler, seçilmiş Büyükçekmece Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri olarak, milletimize, milli iradeye, devletimize ve TBMM'ye yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimi şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimini demokrasi tarihimize sürülmüş bir kara leke olarak addediyoruz. Yüce milletimiz bu darbenin karşısında canı pahasına durmuş, demokrasiye ve anayasal düzene sahip çıkarak darbecilere fırsat vermemiştir. Bu yüce millet gösterdiği asil davranışla her türlü övgü ve takdiri hak etmiştir. Herkes bilmelidir ki, bugün olduğu gibi, gelecekte de halkın iradesine ve devlete karşı yapılabilecek her türlü hareket karşısında milletimizin çelikten iradesini bulacaktır. Büyükçekmece halkının temsilcisi olan bizler, demokrasinin, halkın iradesinin ve anayasal düzenin korunması için tüm gücümüzle, her şartta mücadeleye devam edeceğiz."

Başakşehir Belediye Meclisi de olağanüstü gündemle toplanarak, FETÖ'nün darbe girişimini kınayan ortak bir bildiri hazırladı.

- "Türk milletinin devletine verdiği destek unutulmayacak"

Bağcılar Belediyesi Meclisi, FETÖ terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilmek istenen ancak Türk halkının topyekun kahramanca direnişiyle püskürtülen darbe girişimini kınadı.

Bağcılar Belediyesi Meclisince açıklanan ortak bildiride, 15 Temmuz gecesi Türk mlilletinin devletine ve milli iradeye verdiği desteğin tarih boyunca unutulmayacağı vurgulanarak, "Milletimizin gösterdiği kararlılığın en önemli neticelerinden birisi de bundan böyle benzer girişimlere kimsenin niyet edemeyecek olmasıdır. Bu aziz millet, her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Milletimizin sergilediği kararlılık, dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiş olduğu da açık bir gerçektir." denildi.

- "Milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz"

Bahçelievler Belediyesi, AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin imzaladığı ortak bir bildiri yayınladı.

Başkan Osman Develioğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda okunan bildiri şöyle:

"Bizler Bahçelievler Belediyesi Meclisi çatısı altındaki AK Parti ve CHP grupları olarak aziz milletimizin kendisine, milli iradeye, devletimize ve TBMM'ye yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine bir kara leke olarak girmiştir. Aziz milletimiz darbenin karşısında durmuş ve bu kanlı darbe girişimini engellemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. O gece Türk milletinin devletine ve milli iradeye verdiği destek tarih boyunca unutulmayacaktır. Dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiştir. Bahçelievler halkının temsilcisi olan bizler, tüm halkımız ve kurumlarımızla milli iradenin ve demokrasinin yanındayız. Milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen de sahip çıkacağız. Türkiye'de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının somut delili bu ortak bildiridir."

- "Darbe girişimi Türk demokrasi tarihine bir kara leke olarak girmiştir"

Sultangazi Belediye Meclisi de FETÖ mensuplarının darbe girişimini ortak bildiriyle kınadı.

Bildiride "Milletimizin kendisine, milli iradeye, devletimize ve TBMM'ye yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine bir kara leke olarak girmiştir. Aziz milletimiz darbenin karşısında durmuş ve bu kanlı darbe girişimini engellemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir." denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×