FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Gisladottir: - "Bu girişimin demokrat insanlar tarafından engellenmesi mutluluk verici" - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: - "Özellikle kadınlar, hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden darbe girişiminin karşısında durdu. İnsanlarımız, demokrasi olmadan yaşanamayacağını gösterdiler"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

GAZİANTEP (AA) - Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Bu girişimin demokrat insanlar tarafından engellenmesi mutluluk verici." dedi.

Gisladottir, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaretinde, UN Women'ın, Türk kadınlarının hakkını araması için uluslararası bir kazanım olduğunu belirtti.

Türkiye'de ofis açmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin büyük katkısı bulunduğunu aktaran Gisladottir, "Kadınlar için ilk hedefimiz olan bütçe planlamasını da Gaziantep'te başlatmıştık. Şimdi bu projenin ikinci aşamasına geçmek istiyoruz. Gaziantep'in tekrar ev sahipliği yapmaması arzusundayız. Suriyeli mülteci kadınlar konusunda Cenevre ve Gaziantep'te toplantılar düzenledik." diye konuştu.

Gazetecilerin, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin sorusu üzerine Gisladottir, "Bu girişimin demokrat insanlar tarafından engellenmesi mutluluk verici. Türkiye'de misafirim ve bu darbenin nasıl başladığı konusunda hiçbir fikrim yok." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada konuşmaya katılan Fatma Şahin ise Gisladottir'e, darbecileri engellemeye çalışan bir kadının fotoğrafını gösterdi.

Türkiye'nin 15 Temmuz'da önemli bir sınav verdiğini vurgulayan Şahin, "Özellikle kadınlar, hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden darbe girişiminin karşısında durdu. İnsanlarımız, demokrasi olmadan yaşanamayacağını gösterdiler. Meydanları ve alanları doldurdular. Gaziantep'te yaşayan 2 milyon insan ayağa kalktı. Başta kadınlarımız olmak üzere, destek veren herkesin alnından öpüyorum." diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×