FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Elazığ ve Mardin'de vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepkisini sürdürüyor

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ELAZIĞ (AA) - Elazığ ve Mardin'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.

Vatandaşlar, FETÖ mensubu bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla Elazığ Valiliği yakınındaki İzzetpaşa Meydanı'na akın etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "meydanlara çıkın" çağrısına uyan her yaş grubundan binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha kadar bu meydanda "demokrasi nöbeti" tutuyor.

Havanın kararmasıyla beraber Gazi Caddesi'nde konvoy oluşturarak protestoya devam eden vatandaşlar, araçlarını Türk bayraklarıyla donatarak darbe girişimine tepkilerini gün ağarana kadar sürdürüyor.

- Keban dört gündür "demokrasi nöbeti"ne devam ediyor

Elazığ'ın Keban ilçesinde darbe girişiminin ilk gününden itibaren İlçe Belediye Başkanı Fethiye Atlı, AK Parti İlçe Başkanı Ömer Kaya ile ilçe sakinleri, doldurdukları Cumhuriyet Meydanı'ndaki nöbetlerine devam ediyor.

Belediye Başkanı Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 36 sene önce darbe olayını gördüklerini anımsattı.

Bir daha bu olaylarla karşılaşmayacaklarını umut ettiklerini belirten Atlı, Allah'ın kendilerini yine imtihan ettiğini söyledi.

Hala olayın şokunda olduğunu belirten Atlı, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız, 'artık evlerinize gidebilirsiniz, sokaklardan evinize gidin' diyene kadar buradan ayrılmayacağız. Allah iyi kişileri başımızdan eksik etmesin."

- Mardin

Kızıltepe ilçesinde, AK Parti İlçe Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, nöbeti sürüyor.

Nöbet eylemi sürdüren vatandaşlara destek veren Hür Dava Partisi GİK üyesi Mahmut Kılınç, bu darbe girişiminin, birkaç çetenin halka karşı, halkın özgür iradesine yapılan bir darbe olduğunu belirtti.

Tarihinden ders alan halkın sokaklara döküldüğünü ifade eden Kılınç, *Bu bir halk devrimidir. Halk darbecilere ve onların efendisine gereken cevabı vermiştir.” dedi.

- "7’den 70’e bu darbeye karşı tepki gösteriyoruz"

Vatandaşlardan Mahmut Akın da AA muhabirine, 1980 darbesinde bütün halkın perişan olduğunu insanların öldürüldüğünü ve işkencelerden geçtiğini söyledi.

80 darbesinde birçok sıkıntının yanında ekonomik sıkıntı da yaşadıklarını aktaran Akın, şöyle konuştu:

"Bu darbe ise gerçekten Türk milletine yapılmış bir darbedir. 7’den 70’e kadar elhamdülillah bu darbeye karşı tepki gösteriyoruz. Bu darbe elhamdülillah bertaraf edilmiştir. Allaha çok şükür. Allah, Cumhurbaşkanımızdan, hükümet büyüklerimizden bu darbeye karşı koyan her kim varsa özellikle bu darbeye karşı canını siper eden kardeşlerimizden bin kere razı olsun.”


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×