FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Malatya, Gaziantep ve Adıyaman'da vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine karşı başlattıkları protesto gösterilerini sürdürdü - Adıyaman'da FETÖ elebaşı Gülen'in maketini idam sehpasına astılar - Adıyaman Alevi Dernekleri Başkanı Tanrıverdi: - "Türkiye genelinde aleviler olarak her türlü darbeye karşıyız"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

MALATYA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, Malatya, Gaziantep ve Adıyaman'da başlatılan protesto gösterileri sürüyor.

Malatya'da, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "Demokrasi nöbeti" devam ediyor.

Kent merkezinde Yeni Cami önünde toplanan vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak, tepki gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarının hoparlörlerden verildiği kent merkezinde vatandaşlar, sabaha kadar "Demokrasi nöbeti" tutuyor.

Vatandaşlar hoparlörlerden çalan mehter marşına da zaman zaman eşlik ediyor.

- Gıyabi cenaze namazı

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimini engellemeye çalışırken, şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Demokrasi Meydanı'nı dolduran vatandaşlar, akşam namazının ardından, şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namazın ardından vatandaşlar hep birlikte dua etti. Dua sırasında birçok vatandaşın gözyaşı döktüğü görüldü.

Şahinbey Belediyesi ilahi grubu da çeşitli ilahiler seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarının hoparlörlerden verildiği kent merkezindeki demokrasi nöbetine Suriyeliler de katıldı.

Vatandaşlar, "Başkomutan emrindeyiz, vatan bizim vermeyiz" şeklinde sloganlar attı.

Gıyabi cenaze namazına AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

- Adıyaman

Adıyaman'da ise darbe girişiminin ardından, valilik binası önündeki meydanda toplanan vatandaşlar, bekleyişlerini sürdürüyor.

Kentin farklı noktalarında araçları ile konvoy oluşturan vatandaşlar, tepkilerini ellerinde taşıdıkları Türk Bayrakları ve korna çalarak gösterdi.

Valilik önündeki tepkilerde, ezan ve Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Ayrıca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in maketini idam sehpasına takıldı.

Alevi Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aleviler olarak geçmişte yapılan tüm darbelerde en büyük zararı kendilerinin gördüğünü belirtti.

Bu nedenle bunun daha farklı olacağını anlatan Tanrıverdi, şunları söyledi:

"Çünkü eski darbelerde hiçbir yer bombalanmadı, Türkiye Büyük Millet Meclisi hiçbir zaman bombalanmadı. Bunlar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kadar bombaladılar. Askeri üsleri bombaladılar. Bu bizlere de gelecekti. Türkiye genelinde aleviler olarak her türlü darbeye karşıyız. Yani ne şekil gelirse gelsin, demokrasinin korunması için, demokrasinin oluşması içinde elimizden ne geliyorsa onu yapmak zorundayız. Bugün millet iradesine de saygı duymak zorundalar. Zaten herkesin herkese saygı duyması lazım. İllaki benim görüşümde olması gerekmez. Bugün başkası iktidarda olur, yarın bir başkası olur. Herhangi bir iktidar, herhangi bir başa gelen bir hükümeti silah zoruyla indirilmesine de karşıyız. Bu kim olursa olsun."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×