FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Filistinliler, Türkiye'yle dayanışma gösterisi düzenleyerek FETÖ'nün darbe girişimini kınadı - Filistin Yüksek İslam Konseyi Başkanı ve eski Kudüs Müftüsü Sabri: - "Bizler de bütün dünya halklarından, zulüm ve komplolara karşı bir olmaları talebinde bulunuyoruz. Çünkü askeri darbelerden nefret eden ve karşı koyan gerçek söz sahibi halktır."

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

KUDÜS (AA) - Türkiye'nin Doğu Kudüs Başkonsolosluğu önünde toplanan onlarca Filistinli, Türkiye'yle dayanışma gösterisi düzenleyerek Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini kınadı.

Başkonsolosluk binasının önünde toplanan ve tekbirlerin yanı sıra sık sık "Türkiye özgürdür", "Yaşasın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atan Filistinli göstericiler, FETÖ darbesinin başarısız kalmasından dolayı da hükümeti ve halkı tebrik etti.

Göstericilere hitaben bir konuşma yapan Filistin Yüksek İslam Konseyi Başkanı ve eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri, Kudüs halkının Türkiye'ye desteklerini ifade etmek ve darbeyi püskürten büyük Türk halkını selamlamak için buraya geldiğini belirtti.

Ülkesini koruyan büyük Türk halkının, dünyaya ordulardan gelebilecek komplolara karşı koyma gücü gösterdiğini dile getiren Sabri, "Bizler de bütün dünya halklarından, zulüm ve komplolara karşı bir olmaları talebinde bulunuyoruz. Çünkü askeri darbelerden nefret eden ve karşı koyan gerçek söz sahibi halktır." dedi.

Sabri, Kudüslülerin Türkiye'ye olan desteklerini dile getirmek üzere gösteriler düzenlemeye devam edeceğini kaydetti.

Yüksek İslam Konseyi'nden yapılan ve gösteride konsey üyesi Nacih Bukeyrat tarafından okunan yazılı açıklamada da Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan güvenli limana taşıyan yönetim takdir edilerek, "Filistinliler ve özellikle de Kudüslüler, mübarek Mescid-i Aksa'nın hareminden darbeyi başarısızlığa uğrattıkları için Türk halkını kutluyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Bu arada Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç da "Bugünlerde Filistinli kardeşlerimizden çok destek gördük. Ülkemize destek veren Filistinlilerin hepsine teşekkür ediyoruz. Kaderimiz birdir ve inşallah gelecek günler daha güzel olacak." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×