FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İKKB, bölücü terör örgütü FETÖ'nün darbe girişimini kınadı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınadı.

İKKB'den yapılan açıklamada, TBMM'ye yönelen bombaların 78 milyon 741 bin 53 yurttaşa atıldığını aktardı.

Kayıtsız, şartsız millete ait olan egemenliğin temsil edildiği TBMM'nin bombalanmasının, demokratik, laik, hukuk devleti olan Cumhuriyete darbe olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"İKKB olarak, Anayasal düzene karşı kanlı darbe girişimini nefretle kınıyor, lanetliyoruz. Bu darbe girişimi sırasında devlete ait silahlar ve araçlarla TBMM başta olmak üzere, kamu kurumlarına atılan bombalar, 78 milyon yurttaşa atılmış demektir. Bu kalkışmaya karşı koymak, demokratik düzene sahip çıkmak üzere sokaklara çıkan yurttaşlara açılan ateşte yaşamını yitirenleri rahmetle anıyor, milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu darbe girişimine karşı, TBMM çatısı altındaki tüm partilerin, tüm siyasetçilerin tek yürek halinde davranması, Cumhuriyetimize, demokrasiye sahip çıkılması, bir ortak bildiriyle yurttaşlara, dünya kamuoyuna duyurulması, darbecilere ve destekleyenlere gereken cevabı vermiştir."

Açıklamada, demokratik düzenin ortadan kaldırılmasının can güvenliği başta olmak üzere, tüm insan haklarının, kadın, erkek eşitliğinin ortadan kaldırılması anlamına geldiği aktarıldı.

TBMM'de gösterilen tek yürek halindeki tutum ve davranışın, halk tarafından da gösterilmesinin önemine işaret edilen açıklamada, "Halka yönelik çağrıların yurttaşlık bilinci ile Cumhuriyetin kuruluş felsefesini ve temel ilkelerini korumak amacına yönelik olması 78 milyon için kaygısız bir yaşamın ve huzurlu bir geleceğin, ulusumuzun ve ülkemizin güvencesi olacaktır. Dayanışma içinde Atatürk ilkeleri ışığında çağdaş uygarlığa, gerçek demokrasiye sahip çıkılmasına destek verdiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz." ifadelerine yer verildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×