FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- AK Parti Grup Başkanvekili Turan: - "Artık bu millet özgüven sahibi. Başkomutanı Tayyip Erdoğan'ın 'çıkın sokağa' demesiyle bütün Anadolu'nun kentleri doldu, taşı 'yanlış yapamazsınız' dedi" - "Öyle zalim, öyle insafsız, öyle ahlaksız bir komployla karşı karşıyayız ki genç yaşlı demedi boğaz köprüsünde, Ankara'da, İstanbul'un farklı yerlerinde bu milletin evlatlarına ateş etmekten çekinmediler"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ÇANAKKALE (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin "Artık bu millet özgüven sahibi. Başkomutanı Tayyip Erdoğan'ın 'çıkın sokağa' demesiyle bütün Anadolu'nun kentleri doldu, taşı 'yanlış yapamazsınız' dedi." diye konuştu.
Turan, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ve vatandaşlarla şehitler için İskele Meydanı'nda düzenlenen mevlit programına katıldı.
Mevlit öncesi konuşan Turan, olayların yaşandığı ilk gün meselenin AK Parti meselesi olmadığını söylediklerini anımsattı.
"AK Parti bugün var, yarın yok. Ama bu ülkenin demokrasisi, eğitimi, sağlığı, ulaşımı her türlü imkanı tüm millet için var demiştik" diyen Turan, şöyle devam etti:
"O gün CHP'li bir belediye başkanımızla, MHP'li arkadaşlarla bu meydanda buluşmuştuk. Bir derdimiz vardı. Türkiye'nin geleceği adına bu yapılan iş yanlıştı. Bir zamanlar dedelerimiz bize 'Ah evladım Menderes'in asıldığını radyolardan dinledik, ama dışarıya çıkamamıştım, yazık oldu' demişlerdi. Menderes'in asılması sahnesine 50-60 yıl bu memleket ağladı. Hala fotoğrafları görünce kahroluyoruz. Bir kahrolduğumuz mesele de bu memleketin insanları sokağa çıkıp 'yanlış yapıyorsunuz' diyememişlerdi. Ama artık bu millet özgüven sahibi. Başkomutanı Tayyip Erdoğan'ın 'çıkın sokağa' demesiyle bütün Anadolu'nun kentleri doldu, taşı 'yanlış yapamazsınız' dedi."
Turan, 3 günden beri Türkiye'nin her tarafında, her siyasi partiden kişinin, sivil toplum kuruluşlarının sokağa çıktığını ve "Bu meydanlar milletindir" dediğini belirterek, şunları ifade etti:
"Biz size maaş verirken ey asker, bir şeylere karşı bize kolla diye veriyoruz. Asker benim askerim, bizim askerimiz. Onu seviyoruz. Ama bize yanlış yapan olursa 'haksızlık yaparsın' dediler. Bu meselenin aslında askerimizle ilgili olmadığını, askerimizin içine sızan bir avuç Pensilvanya'dan talimat alan insandan kaynaklı olduğunu herkes görmüş oldu. Öyle zalim, öyle insafsız, öyle ahlaksız bir komployla karşı karşıyayız ki genç yaşlı demediler, Boğaz Köprüsü'nde, Ankara'da, İstanbul'un farklı yerlerinde bu milletin evlatlarına ateş etmekten çekinmediler."
Yapmayın dedikleri halde üzerilerine gelindiğini aktaran Turan, şöyle dedi:
"Daha ötesi Kurtuluş Savaşı'nda Polatlı'ya kadar gelen düşman askeri burayı geçmedi. Meclise, bu milletin iradesinin tecelligahına ateş etmeyi akıl edemedi. Ama Kurtuluş Savaşı'nda düşmanın yapmadığını bu adamlar gelip maalesef, bu milletin Meclisinin tepesine bomba attılar. O akşam ben Çanakkale'deydim. Ankara'ya gittiğimde hayal ettiğimden çok daha öte bir manzarayı üzülerek söylüyorum, Mecliste gördüm. 7 tane bombayı insafsızca attı bu insanlar. O yüzden nasıl bir kadroyla karşı karşıya olduğunuzu iyi bilin. Kurda insaf etmek, idare etmek kuzuya zulümdür. Askerle değil kavgamız, askerimizi kandıran Pensilvanya ile olan kavgamız. Başka kavgadan bahsetmiyoruz. Tabii ki asker kışlaya dönecek. Mehmetçik bizim Mehmetçiğimiz."
- "Burası AK Parti'nin mitingi değil"
Bülent Turan, insanların silahı yokken tankların karşısına geçtiğini ve "yapmayın" dediğini bildirdi.
Şimdi tankın önünde yatan gençlerin olduğuna işaret eden Turan, "Uyduruktan sahnelerle 4-5 sene önce Gezi Parkı'nda sözüm ona çöp arabalarının karşısında durup da artistik yapan pozları baş tacı ettiler. Darbe girişimine karşı hiçbir silahı olmadan, hiçbir yan bakmadan, hiç kimseye taş atmadan, hiçbir kamu malına zarar vermeden bu eylemlerini yaptılar. Tüm dünya demokrasi tarihine altın harflerle 15 Temmuz akşamını yazdılar." dedi.
Turan, Türkiye'de artık bir daha asla darbe olmayacağının, olamayacağının dosta, düşmana herkese gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:
"O akşam burası aynen böyle kalabalıkken ulaşamadıklarımız, davet ettiğimiz halde gelmeyenlerimiz oldu. Acaba 'bakalım darbe olursa safımız orada olsun, olmazsa burada olsun' diyenlerimiz oldu. Hiç kimseyi unutmayacağız. O gün buraya gelip de 'beraberiz' diyenleri de gördük. Ama telefonları açmayanları da gördük. Bu millete karşı yapılan darbeye beraber 'dur' dememiz lazım. Bugün isterdim ki bu şehrin belediye başkanı da burada olsun. Burası AK Parti'nin mitingi değil. Her parti buraya gelsin, her partinin il başkanı buradan 'ey yanlış yapanlar, milli iradeye dokunmayın' desin. Bugün AK Parti iktidarda. Yarın başka parti olur. Onlara karşı da darbe yapılmaya kalkıldığında biz 'dur' demeyecek miyiz? Senin darbecin iyi benim ki kötü olur mu? Senin teröristin iyi benim ki kötü olur mu? Darbecinin, teröristin hepsi kötüdür. Nöbetteyiz, ne zamana kadar Başkomutan eve dönün deyinceye kadar. Mesele tank meselesi değil. Mesele namus, millet, bayrağımıza halel gelmemesi meselesi. Bizim şehitlere borcumuz var."
- "Bu meydanda demokrasinin mührünü çakmak için bulunuyoruz"
Çanakkale Valisi Hamza Erkal ise halkla meydanlara demokrasiye, özgürlüğe, vatana sahip çıkmak için geldiklerini vurguladı.
Darbe kalkışmasının milletin iradesine yapılan bir darbe kalkışması olduğunu aktaran Erkal, "Vatan evlatlarına yapılan bir darbe kalkışmasıdır. Bu çiğ süt emmiş hainlere pabuç bırakmayacağız. Biz onların canını okuyabilecek güçteyiz Allah'ın izniyle." dedi.
Erkal, meydanın sadece AK Partililerin milli iradeye sahip çıktığı bir meydan olmadığını vurgulayarak, "Bunu bir vali olarak ifade ediyorum. Herkesin burada olması gerekiyor. Burada şu, bu parti değil, burası şu fikrin, zikrin bugün burada olacağı bir gün değil, herkesin burada olacağı bir gündür. Çünkü biz bu meydanda demokrasinin mührünü çakmak için buluyoruz." ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından, camilerdeki din görevlilerince Kur'an-ı Kerim ve mevlit okundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×