FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri darbe girişimini kınadı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve pek çok sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, FETÖ'nün darbe girişimini kınadı.

Nihat Çiftçi, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin demokratik yapısına karşı gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine, milletin, birlik ve beraberlik içerisinde, dik duruşuyla darbe vurduğunu belirtti.

Darbe girişimine tepki göstermek için meydanlarda bulunan vatandaşlarla sık sık bir araya geldiğini aktaran Çiftçi, şunları kaydetti:

"Millet iradesini teslim etmemiştir. Halkımızın gösterdiği bu seferberlik dünya demokrasisinde hiçbir zaman unutulmayacaktır. Biz milletin iradesine inanıyoruz. Bize düşen bir ve beraber olmaktır. Darbe girişiminde bulunanların kullandıkları silahlar ve teçhizatlar bizim dış unsurlara, düşmanlarımıza karşı, Türkiye Cumhuriyetini korumak için alınmış silahlardır ama kendini bilmeyen grupların ve içeride odaklanan paralel yapının yine silahlı kuvvetleri içerisindeki uzantının bu yaşattıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Bize düşen yine sabırlı olmaktır, bu yapıya karşı dik durmaktır, bir ve beraber olmaktır."

- Mehmet Kaya'nın mesajı

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da mesajında demokrasiye yönelik gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine tepki gösterdi.

Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı yapılan kanunsuz kalkışmanın karşısında olduklarını vurgulayan Kaya, halkın büyük bir azim ve kararlılıkla iradesine sahip çıktığını kaydetti.

Girişimin bertaraf edildiğini belirten Kaya, "Milletin ve demokrasinin bekası için vatan hainlerinin kökünü kazıyana kadar desteğimiz ve mücadelemiz devam edecektir. Aziz Türk milleti bu kalkışma girişimini sağduyu ve büyük bir kararlılıkla bertaraf etmiştir. Vatan hainlerine karşı canları pahasına mücadele ederken şehit olanlara rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum." açıklamasında bulundu.

- Akademisyenlerden tepki

Harran Üniversitesi Senatosu da doğrudan demokrasinin ve halkın geleceğini hedef alan darbeyi şiddetle lanetledi.

Senatonun açıklamasında, başta halk olmak üzere Cumhurbaşkanına, seçilmiş temsilcilere, güvenlik güçlerine ve basına, darbeye karşı direnen tüm kişi ve kurumlara teşekkür edildi.

Halkın geleceğine ve iradesine karşı olan her türlü girişimin reddedildiğinin aktarıldığı açıklamada, "Demokrasimizi koruma sürecinde şehit düşen vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, her tür darbenin karşısında demokrasiden yana olacağımızı beyan ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Cezasız kalmayacakları açık"

Şanlıurfaspor Memleketspor Kulüp Başkanı Gökhan Gökmen ise yazılı açıklamasında, darbe girişiminden duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Tek tesellilerinin fikri ve inancı ne olursa olsun bu milletin zor zamanlarda bir araya gelerek tek yürek olması ve ülkesine ve demokrasisine sahip çıkması olduğunu vurgulayan Gökmen, "Türk milletinin iradesine karşı düzenlenen bu girişimi büyük bir nefretle kınıyoruz. Gün, demokrasiye sahip çıkma günüdür. İşlenen bu suçların cezasız kalmayacağı açıktır. Halkımız darbeyi önleyerek hem darbecilere hem de dünyaya büyük bir demokrasi dersi verdi." değerlendirmesinde bulundu.

- "Çiftçiler demokrasiden yana"

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Türkiye demokrasisine ve milletine yönelik darbe girişimini en şiddetli şekilde lanetlediğini ve kınadığını belirtti.

Paralel yapının başrol oynadığı darbe girişiminin terör olduğunu ifade eden Eyyüpoğlu, demokrasi ve özgürlüklerin hiçbir illegal yapılanmaya teslim edilmediğini vurguladı.

Geçmişteki darbelerin acı dersleri göz önünde bulundurulduğunda ülkenin ne denli bir felakete sürüklenmek istendiğinin görüldüğünü aktaran Eyyüpoğlu, şunları kaydetti:

"Son 15 yıldır başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde olgunlaştırdığımız demokrasimizden, özgürlüklerimizden vazgeçmemiz beklenmesin. Kendi meclisini bombalayacak kadar gözü dönmüş bu darbecilere şükürler olsun ki halk canı pahasına da olsa gereken cevabı vermiş, darbe başarıya ulaşmamıştır. Türkiye halkı olarak geçmişte yaşadığımız darbelerin acı bilançolarını iyi bilmekteyiz. O günlere geri dönülmesine Şanlıurfa Ziraat Odası olarak asla izin vermeyeceğimize ve sadece demokrasiden yana olduğumuzu açıklamak isterim. Allah ülkemizi tüm kötülüklerden korusun ve devletimize zeval vermesin."

Öte yandan, aralarında TÜSİAD, MÜSİAD, Anadolu İnternet Yayıncıları Derneği, Şanlıurfa İnternet Gazeteciler ve Haberciler Derneği, TÜRK-İŞ Sendikası temsilciliğinin de bulunduğu pek çok sivil toplum kuruluşu yaptıkları açıklamalarla darbe girişimine tepki gösterdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×