FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Filistin Dışişleri Bakanı Maliki: - "Yaşananlar, Türkiye'de halkın seçtiği demokrasinin hedef alınmasıdır." - Celil'de yüzlerce Filistinli, darbe girişimini protesto etti

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

KİGALİ (AA) - Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınadı.

Ruanda'nın başkenti Kigali'de bugün başlayacak 27. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkede bulunan Maliki, AA muhabirine açiklama yaptı.

Maliki, Türk halkına ve yönetimine sonsuz saygı duyan Filistin halkının, askeri darbe girişiminden çok rahatsız olduğunu dile getirerek, "Yaşananlar, Türkiye'de halkın seçtiği demokrasinin hedef alınmasıdır." dedi.

"Türkiye bölgede bir demokrasi örneği teşkil etmektedir." ifadesini kullanan Maliki, gelişmeleri büyük bir dikkatle ve yakından takip ettiklerini söyledi.

Maliki, Türkiye'nin Filistin meselesine destek veren sayılı ülkelerden olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin güvenlik ve istikrarının Filistin ve İslam dünyasının güvenliğinin tamamlayıcı unsuru olduğunu kaydetti.

Öte yandan, İsrail'in kuzeyindeki El-Celil bölgesinde yüzlerce Filistinli, Türkiye'deki darbe girişimini protesto etti.

Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resimlerini taşıyan Filistinliler, Kefr Kanna beldesinde yürüyüş düzenledi. Tekbir getiren göstericiler, "Türkiye'nin hür insanlarını kutluyoruz" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşe katılan 1948 İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal Hatip, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yalnız olmadığını, onu hedef alanların Filistinlileri hedef almış olacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×