FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da darbe girişimine tepki gösterildi - Çanakkale Valisi Erkal: - "Bunlar çiğ süt emmiş ve okyanus ötesine bağlanmış 'mankurt' kafalılardır. Bunlar beyinleri süngerleşmiş cahillerdir"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ÇANAKKALE/BALIKESİR/YALOVA (AA) - Çanakkale, Balıkesir ve Yalova'da, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterildi.

Çanakkale İskele Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atarak sevgi gösterisinde bulundu.

Daha sonra İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden ile alana gelen Vali Hamza Erkal, burada yaptığı konuşmada, herkesin büyük bir gururla, coşkuyla, ömürleri boyunca unutamayacağı bir gün yaşadıklarını söyledi.

Erkal, Türk milletinin kendi kaderine, milli iradesine, meclisine, hükümetine ve vatanına sahip çıkarak, gerçek manada göğüsünü siper edercesine, tankların önüne atılarak, uçan jetlerin, atılan bombaların ve helikopterlerden açılan ateşlerin hiçbirini dikkate almayarak, gönlünü göğüsünü siper ederek karşı durduğunu, hiç kimseye geçit vermeyeceğini gösterdiği bir günü yaşadıklarını dile getirdi.

Bu milletin "üç beş çapulcu"ya pabuç bırakmayacağını vurgulayan Erkal, şöyle konuştu:

"Şu saat itibarıyla artık bütün her yerde asayiş berkemal hale getirildi. Şimdi bu meydanda ne şu parti ne bu parti ne bu fraksiyon ne bu fraksiyon sadece ve sadece Türk milleti olarak ve meclise gönderdiğimiz her milletvekilimize her siyasetçimize sahip çıkmak adına buradayız. Biz onları seçtik, oraya gönderdik ve onları oradan indirecek tek iradede de biziz. Bu meclis en zorlu savaşlarda dahi en çetin en kötü düşmanlar tarafından dahi bombalanmadı. Ama maalesef bu hainler meclisi bombaladılar. Özellikle de Başbakanımızın odasını hedef alarak bombaladılar. Cumhurbaşkanımızın çıktığı oteli oradadır düşüncesiyle bombaladılar. Hatta helikopterlerle indirme yapıp, oradaki korumaları katlettiler. O silahları, uçakları, helikopterleri, tankları bu millet kendini korusun diye onlara teslim etti. Ancak çiğ süt emenler bunu yapabilir. Bunlar çiğ süt emmiş ve okyanus ötesine bağlanmış 'mankurt' kafalılardır. Bunlar beyinleri süngerleşmiş cahillerdir. Hepsi gerçek manada haramzade ama bu millet artık öyle koyun gibi güdülecek bir millet değil."

Bu memlekette hainler olduğu gibi "kahraman komutanların" da bulunduğunu aktaran Erkal, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri de Gelibolu'daki 2. Kolordu Komutanı Musa (Avsever) Paşadır. Daha ben onu aramadan arayıp 'Sayın Valim biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu vatanı kimseye yedirmeyiz. Ben sizin emrinizdeyim.' dedi. Ama benim arayıp kem küm edip, 'İşte bakalım durum ne olacak?' diye öyle duruma göre vaziyet alanları da bugün görüyorsunuz gözaltındalar. Biz bunların hepsinin farkındayız. Bundan sonraki süreçte hepsi tek tek belirlenip, teslim alınacak ve gereği yapılacak. Hiç kimseyi affedecek konumda ve durumda değiliz. Çünkü bu mesele vatan meselesidir, var olma meselesidir."

Erkal, yargının, diğer kurumların içinde destek olanların, sosyal medyada öyle ufak ufak dokundurmalarla, ihtilal başarılı olacakmış gibi kendine pozisyon alanların hepsinin farkında olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Hiç merak etmeyin günü gelecek sizler de hesap vereceksiniz. Şu an Gelibolu'da yine 6 tane askeri savcı ve hakim gözaltında. Bunun yanında gelen listeye göre adli ve idari yargının içinde bunlara destek verenlerle ilgili de gereği yapılacak. O liste gelmedi, gelecek hiç merak etmeyin. HSYK da gereğini yapmak üzere bunların hepsini görevden uzaklaştırdı. O yüzden müsterih olun, hükümetinize, devletinize güvenin en önemlisi kendinize güvenin. Gelecek sizler sayesinde vardır."

Konuşmanın ardından mehteran takımı gösteri sundu.

Etkinliğe, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın eşi Kevser Turan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

- Balıkesir

Balıkesir'de de FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, "Demokrasi" yürüyüşü düzenledi.

FETÖ darbe girişimine karşı Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, Karesi Mehteran ekibinin çalıp söylediği marşlar eşliğinde, Anafartalar ve Kızılay Caddesi güzergahını kullanarak Balıkesir Valiliği önüne yürüdü.

Bu sırada vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarını taşıdı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan burada dev ekranda vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını takip etti.

- Yalova

Yalova'da da vatandaşlar FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek için Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Meydana kurulan dev ekrandan son dakika haberlerini takip eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını izleyen vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla darbe girişimine tepki gösterdi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, buradaki konuşmasında, ülkenin kolay kazanılmadığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Biz bu ülkeyi 7'den 70'e diye, kadınıyla, erkeğiyle, hep birlikte Edirne'den Kars'a, Hakkari'den İzmir'e kadar tüm insanımızla kenetlenip düşman işgalinden kurtardık ve Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Bu ülke kolay kurulmadı ve bu terör örgütüne asla ve asla tabii ki teslim edilemez. Bizler gece boyunca ayaktaydık. Demokrasi mücadelesini el birliğiyle çok güzel sürdürdük ama asıl sizlere teşekkür etmek lazım. Çünkü siz demokrasi nöbeti tuttunuz."

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Süvari ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ile belediye başkanları da meydanda hazır bulundu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×