FETÖ'nun darbe girişimine tepkiler

- İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce kişi bölücü terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimi protesto etti

FETÖ'nun darbe girişimine tepkiler

LONDRA (AA) – İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce kişi terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimi protesto etti.

Londra’da Başbakanlık konutunun önünde toplanan yüzlerce kişi, terör örgütü FETÖ’nün Türkiye’deki darbe girişimine karşı düzenlenen protesto mitingine katıldı.

Ellerinde dövizler ve Türk bayrakları taşıyan protestocular, “Darbeye Hayır”, “Yaşasın Erdoğan,” “Çok Yaşa Demokrasi”, “Türkiye’den ellerinizi çekin” şeklinde sloganlar attı. Mitingde üzerinlerinde “Gülenci terörü durdurun”, “Hain Gülen”, “Eli kanlı Gülen” yazan dövizler dikkati çekti.

Gösteriye başta Suriye, Mısır, Bangladeş ve Pakistan olmak üzere İslam dünyasının pek çok ülkesine ait sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de destek verdi.

Başbakanlık konutunun önündeki Whitehall Caddesi'nden geçen çok sayıda araç da kornalarını çalarak gösteriye destek verdi.

Türken Vakfı İngiltere Başkanı Hakan Camuz, “Tüm dünyaya seslenmek istiyorum. Türkiye antidemokratik bir şekilde hükümet deviremeye çalışan bu teröristlerin önünde asla boyun eğmeyecektir.” dedi.

Gösteriye katılandan öğrenci Elif Söyler, “Türkiye’deki insanları gördüm ve ben de burada sokağa çıktım. Askerlere karşı Türk halkının politik farklılıklarına rağmen nasıl bir araya geldiğini gördüm. Ben demokrasi için buradayım.” ifadelerini kullandı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İngiltere Sözcüsü Deniz Ali ise “UETD olarak devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında oluğumuzu gösterdik. Bugün de İngiltere Başbakanlığı önündeyiz. Bir her zaman halkımızın yanındayız.” dedi.

Elindeki Türk bayrağıyla darbe girişimini protesto eden öğrenci Ayşe Seyyide Kaptaner de “Ülkemizde inanılmaz bir darbe girişimi oldu. Bu kabul edilemez bir şey. Biz burada sabaha kadar ülkemizle birlikteydik. İnsanların gücü geri alışına şahit olduk.” şeklinde konuştu.

İngiliz vatandaşı Nabil Robbins ise “Bir Müslüman olarak buradayım. Recep Tayyip Erdoğan ülkenin demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanıdır.”dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×