FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Fas’ın en büyük İslami grubu Adalet ve İhsan Hareketi: - "Türkiye’nin umut veren, darbe karşısındaki tutumu ve başarısı bölge ülkeleri için örnek teşkil ediyor" - Fas’ta muhalefette olan Sosyalist Birlik Partisi: - "Türk halkının özgür iradesi ile seçtiği iktidara karşı yapılmış bu darbe girişimini reddediyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

RABAT (AA) - Fas’ın en büyük İslami grubu Adalet ve İhsan Hareketi, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini kınadı.

Darbe girişimine ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye’de özgür ve seçilmiş iradeye karşı gerçekleştirilen darbe girişimini kınıyoruz. Ayrıca uluslararası kamuoyunu ve Faslı hür güçleri bu darbe girişimini kınamaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Demokratik yollarla gelen ve yıllardır tüm kurumlarıyla ayakta olan seçilmiş idareye karşı silahlı darbe girişiminin her türlüsüne karşı oldukları belirtilen açıklamada, Türkiye yönetimi ve halkı ile dayanışma vurgusu yapıldı.

Kendi seçimine sahip çıktığı için Türk halkının "kahraman" olarak değerlendirildiği açıklamada, “Türkiye’nin umut veren, darbe karşısındaki tutumu ve başarısı bölge ülkeleri için örnek teşkil ediyor. Bu başarının devamı için Türkiye’deki tarafları tek çatı altında kenetlenmeye davet ediyoruz.“ ifadelerine yer verildi.

- Sosyalist Birlik Partisi'nden kınama

Fas’ta muhalefette olan Sosyalist Birlik Partisi Türkiye’deki darbe girişimini ve askerin siyasete karışmasını kınadı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Ülkedeki istikrarı ve güvenliği hedef alan bu şiddet eylemini ve askerin siyasete karışmasını kınıyoruz. Tüm partilerin kenetlenerek darbeye karşı duruşları ile Türk demokrasisi büyük başarı elde etmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, siyasi mücadelenin demokratik yollarla yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×