FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- MÜSİAD: - "Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, güvenlik güçlerimize, darbe girişimine destek vermeyen ordu mensuplarımıza tek tek teşekkür ediyoruz" - İGİAD: - "Bu toprakları daha önce de canı pahasına korumuş olan milletimiz cinsiyetine, yaşına ve konumuna bakmaksızın bir kere daha iradesini ortaya koyarak darbeyi ve darbeci zihniyeti ve onun iç ve dış destekçilerinin hamlelerini bertaraf etmiştir"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İş dünyası Ankara ve İstanbul'daki darbe girişimini kınadı.

MÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, dün geceden beri teyakkuz halinde olan MÜSİAD Yönetim Kurulu ve tüm şubelerinin, bugünkü olağanüstü yönetim kurulu toplantısında yaşanan ihanet ve sonuçlarını değerlendirdiği bildirildi.

Emirlerini milletin iradesinden değil, hain şebekelerden alan cuntacıların darbe girişimi olarak başlayıp TBMM'yi bombalamak ve masum vatandaşlara ateş açmak gibi korkunç terörist saldırılara dönüşen eylemlerin, devletin ve milletin kahramanca direnişi ve başarılı operasyonlarla son bulduğunu aktaran MÜSİAD, “Milli irade karşıtı birçok girişime maruz kalmış ve direnmiş bir sivil toplum kuruluşu olan MÜSİAD, bugün de cesur milletimizin ve milli iradeyi arkasına alan seçilmiş meşru hükümetin yanındadır.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD, 15 Temmuz gecesi karanlık güçlerin el uzattığı iradesine sahip çıkmak için meydanları dolduran, tankların üzerine çıkan kahraman milletin yalnızca darbe girişimini püskürtmekle kalmadığını, aynı zamanda “Türkiye’de darbe” deyimine de en büyük darbeyi vurduğu, darbeye cüret edenlere nasıl darbe yapılacağını bütün dünyaya en güzel şekilde gösterdiğini dile getirdi.

Bu bakımdan 15 Temmuz’un yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın tarihine geçecek Milli İrade Bayramı olduğunu vurgulayan MÜSİAD, bu süreçte öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan ile hükümetin kararlılığının halka cesaret verdiğinin altını çizdi.

MÜSİAD, yine darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile STK’ların sağduyulu açıklamalarına ve basının darbe karşıtı tutumuna teşekkür ettiklerini vurgulayarak, şu görüşlerini de paylaştı:

“Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, güvenlik güçlerimize, darbe girişimine destek vermeyen ordu mensuplarımıza tek tek teşekkür ediyoruz. Milli İradeyi korurken şehit düşen vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Askerle milleti karşı karşıya getirmek üzere bu ihanet tezgahını tasarlayan hainlerin tek tek temizlenmesini ve en ağır ve caydırıcı cezaları almasını bekliyoruz. İş alemi olarak, milletin iradesine sahip çıkmasının, orta ve uzun vadede siyasetten ekonomiye, adaletten yargıya kadar birçok alanda olumlu sonuçlarını yaşayacağımıza inanıyoruz. Gün birlik günüdür. Bu darbe teşebbüsü ve terör saldırıları inşallah atlatılmıştır. Yine de milletimizin, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için tedbir ve teyakkuz halinde kalması önemlidir. Allah yar ve yardımcımız olsun, bu millete bir daha karanlık geceler göstermesin.”


- "Bu hain girişime karşı teyakkuz halindeyiz ve kıyamdayız"


İGİAD Yönetim Kurulu da, "Onlar bir tuzak kurdular, Allah da bir tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır." ayetini anımsatarak, kendilerini darbelerle susturulan ezanlardan, ezanlarla durdurulan darbelere kavuşturan Allah’a hamd ve sena ettiklerini bildirdi.

İhanet ve dalalet üstüne kurulmuş şebekenin planlarının bugün milletin fedakârca gayretleriyle boşa çıkarıldığını aktaran İGİAD, “Bu toprakları daha önce de canı pahasına korumuş olan milletimiz cinsiyetine, yaşına ve konumuna bakmaksızın bir kere daha iradesini ortaya koyarak darbeyi ve darbeci zihniyeti ve onun iç ve dış destekçilerinin hamlelerini bertaraf etmiştir.” ifadelerini kullandı.

İGİAD açıklamasında şu görüşlere de yer verildi:

“Gücünü imanından alan ve mayasını İslam ile yoğurmuş olan milletimiz namlusunu Müslüman halkımıza doğrultan darbecilere karşı her türlü karşı duruşu sergilemiş ve bu yolda şehitler ve yaralılar vererek kararlılığını ortaya koymuştur. İslam ümmetinin umudu olan Türkiye’nin önünü kesmek adına yapılan bu hain girişime karşı teyakkuz halindeyiz ve kıyamdayız. Buna bizzat kalkışanların, onlara her türlü desteği sunanların ivedilikle ve en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olacağız.

Bu vesileyle, kahramanca direnerek meydanları dolduran halkımıza şükranlarımızı sunarız. Halk ile bütünleşerek bu hain emelleri boşa çıkaran milli iradenin meşru temsilcisi Cumhurbaşkanına, hükümetimize, bu iradeye sahip çıkan güvenlik birimlerine, tüm siyasi parti temsilcilerine ve sivil toplum kuruluşlarına, ayrıca darbeye karşı duruşta üstün gayretler gösteren medya mensuplarına teşekkür ederiz. Allah bu millete bir daha böyle günler göstermesin.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×