FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Çankırı Baro Başkanı Köroğlu: - "Firavun'a tapan bu terörist grup, adına 'karşı halk devrimi' diyebileceğimiz milli mücadele ruhu karşısında duvara toslamıştır" - Samsun Barosu: - "Terör ve darbecilik gibi devleti milleti hedef alan eylemlerin içinde olanlar her kim olursa olsun, makam ve mevkisine bakılmadan en ağır yaptırımlarla cezalandırılmalıdır"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ÇANKIRI/SAMSUN (AA) - Çankırı ve Samsun'da sivil toplum kuruluşları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Çankırı Baro Başkanı Erkan Köroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişimi karşısında Türk halkının devletine sahip çıktığını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içine sızan kanser hücrelerinin harekete geçmesiyle milli iradenin sekteye uğratılmaya çalışıldığını vurgulayan Köroğlu, "Firavuna tapan bu terörist grup, adına 'karşı halk devrimi' diyebileceğimiz milli mücadele ruhu karşısında duvara toslamıştır. Gün, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma günüdür. Bu iki değer üzerine geçmişte sarılan zincirler çok büyük bedeller ödeyerek kırılmışken, dün de pek çok şehit ve yaralı ile bu zincirin vurulması önlenmiştir." ifadesini kullandı.

Ülkenin içeride ve dışarıda zor günler geçirdiğini anlatan Köroğlu, "Ülkemiz, içeride ve dışarıda çok zor günler geçirirken, milli birlik ve beraberliği için binlerce sivil ve asker şehit verilirken firavunun emirleri ile milletin silahları kullanılarak milleti vurması alçaklıkların en büyüğüdür. Hiçbir çılgın bize zincir vuramayacak. Anayasal kurallar içerisinde oluşturulmuş tüm kurum ve kuruluşlar görevlerine devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşla askerin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığına dikkati çeken Köroğlu, "Bu ihanetin bir amacı da vatandaş ve içimizden çıkan askeri karşı karşıya getirmektir. Vatandaşımızın uyanık olup bu oyuna gelmemesi, kamplaşmaması, hukuktan ayrılarak cadı avına çıkmaması, kardeş kavgasına düşmemesi en büyük temennimizdir. Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

- Samsun Barosu

Samsun Barosundan yapılan yazılı açıklamada ise darbelerden çok çekmiş bir ülkenin avukatları olarak dün gece darbe görüntüsü altında gerçekleştirilmeye çalışılan terörist eylemler, bunları planlayıp uygulayanlar, bu tür eylem ve girişimlerden medet umanlar lanetlendi.

Türkiye'nin iç ve dış onlarca problemle boğuştuğu dönemde insan haklarına ve hukukun üstünlüğü temeline dayalı demokratik hukuk devletinin tüm kurallarıyla daha etkin işletilmesi gerektiği belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Toplumsal barışın kalıcı şekilde ikamesi ve ülkemizin huzur ortamına kavuşabilmesi için tüm vatandaşlarımızı demokratik hukuk devletinin etrafında sımsıkı kenetlenmeye davet ediyoruz. Terör ve darbecilik gibi devleti milleti hedef alan eylemlerin içinde olanlar her kim olursa olsun, makam ve mevkisine bakılmadan en ağır yaptırımlarla cezalandırılmalıdır. Ordumuzun içinde yuvalanmış cunta ve devletin içindeki benzer yapılanmalar demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde temizlenmelidir."

Darbe karşıtı duruş sergileyen TBMM üyeleri, siyasi partiler ve basın yayın organları kutlanan açıklamada, vatandaşların da demokratik tepkilerini darbeci zihniyetin ekmeğine yağ sürmeyecek biçimde, her tür provokasyondan uzak, milletine yakışır şekilde sağduyulu olarak göstermelerini temennisinde bulunuldu.

- Samsun TSO

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da yaptığı yazılı açıklamada, dün akşamki darbe girişimine tepki gösterdi.

Bir grup asker tarafından yapılan darbe girişiminin kara bir leke olarak tarih sayfalarında yerini aldığını vurgulayan Murzioğlu, şöyle devam etti:

"Ülkemiz tarihi bir gün yaşadı. Maalesef milletimiz geçen yüzyıl boyunca birçok defa karşılaştığı hainane bir planla yine karşı karşıya kaldı. Demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışan şer güçler, bir kez daha harekete geçti. Türkiye bugün demokrasi adına utanç verici bir kalkışma girişimine maruz kalmış, milli iradeye zarar verilmek istenmiştir. 15 Temmuz tarih sayfalarına kara bir leke olarak geçmiştir. Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu hançeri kabul etmiyoruz."

Her zaman demokrasinin yanında olduklarını, yapılan girişimin Türkiye'nin birliği ve beraberliğine yönelik bir hareket olduğunu anlatan Murzioğlu, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Bunu yapanlar kahraman Türk ordumuzun içine sızan bir avuç haindir. Milletin parasıyla alınan silahlarla milletin meclisini hedef alanlar, silahını sivil insanlara yöneltenler, ülkesinin en stratejik noktalarını hedef alanlar bu milletin askeri olamaz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız. Bu tür girişimler, ülkeye zarar vermek isteyen odaklara yardım ve kendi milletine düşmanlık etmekten başka bir sonuç çıkaramaz. Unutmayalım ki halkın iradesini yok sayan hiçbir girişim başarıya ulaşamaz. Birliğimize, dirliğimize ihanet eden, halkı karşısına alan antidemokratik güçlerin bugün olduğu gibi yarın da hayalkırıklığına uğrayacağına inancımız tamdır. İş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız, demokrasiden yanayız. Asker, polis, sivil halk her kim olursa olsun ülkemizin insanlarının birbirine düşmemesi için tüm görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak demokrasimize ve ülkemize sahip çıkmalıyız."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×