FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Uluslararası Şeffaflık Derneği: -"Geçmiş yüzyıllardan miras bir ilkellik artığı olan 'darbe' anlayışını ve hala bu demokrasi, hukuk dışı yönteme başvuranları kuvvetle kınıyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Şeffaflık Derneği, geçmiş yüzyıllardan miras bir ilkellik artığı olan 'darbe' anlayışını ve hala bu demokrasi, hukuk dışı yönteme başvuranları kuvvetle kınadıklarını bildirdi.
Dernekten yapılan açıklamada, 15-16 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti'ne, Anayasanın değişmez hükümleri arasında ifadesini bulan "demokratik hukuk devleti" ne ve halkın iradesine karşı akıl dışı bir teşebbüs gerçekleştirildiği ifade edilerek, bu teşebbüsün püskürtülmesinin, iktidar ve muhalefet partileri, TSK üst komuta kademesi, emniyet teşkilatı, medya organları ve geniş toplum kesimlerinin darbeye karşı birlikte kararlı duruşu sayesinde mümkün olduğu belirtildi.
Açıklamada, demokrasiye bağlılık için her koşul altında halk iradesine saygının ön koşul olduğu vurgulanarak, darbelerden çok zarar görmüş bir ülke olarak, bu karanlık günden ancak daha çok demokrasi ile çıkılabileceği vurgulandı.
İnsan haklarına saygı ve demokratik hukuk devleti ilkelerinin bu topraklarda yaşayan herkes için gerekli olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bize düşen darbenin ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği bu ilkelere bağlılığı artan bir kararlılıkla sürdürmektir. Bu talihsiz girişimde rolü olanların sorumluluğunun hukuk çerçevesinde gerçekleştirilmesi, ayrıca olaylar sırasında linç gibi hukuka aykırı davranışlara başvuranların yargılanması ve demokrasinin teminatı olan hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınmasını bekliyoruz. Bir iç savaş eşiğinden dönerek, çok sayıda yurttaşını kaybeden ülkemize ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Geçmiş yüzyıllardan miras bir ilkellik artığı olan 'darbe' anlayışını ve hala bu demokrasi, hukuk dışı yönteme başvuranları kuvvetle kınıyoruz ve tüm Türkiye'ye büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×