FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

-İHKİB Başkanı Tanrıverdi: - "Herkes bilmelidir Türk halkı bir bütündür. Kimse bu bütünlüğü bozamaz. Bunun dışındaki beklenti ve girişimler asla başarıya ulaşamayacaktır" -BMD Başkanı Kariyo: - "Markalarımız, asayiş ve ulaşımın izin verdiği ölçüde her yerde mağazalarını açacaklar. Bu zor günde hayatın normal akışına katkıda bulunmak ve güzel ülkemizin tüm bu yaşananları hak etmediğini göstermeyi bir demokrasi ve yurttaşlık görevi olarak değerlendiriyoruz" -TGSD Başkanı Fayat: - "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içine yerleşmiş bir avuç cuntacının meşru iktidarı ve milletimizi hedef alan menfur kalkışmasını şiddetle kınıyorum" -TASD Başkanı Çetin: - "Demokratik değerler söz konusu olduğunda gösterilen bu toplumsal dayanışma ruhu, ülkemizin aydınlık geleceğine dair umutlarımızı arttırdı"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İş dünyası Ankara ve İstanbul'daki darbe girişimini kınadı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yaptığı yazılı açıklamayla, demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini alacak olan kalkışmayı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Cumhuriyetin 90 yılı aşkın geçmişinde çeşitli darbelere ve darbe girişimlerine tanıklık ettiklerini anımsatan Tanrıverdi, ancak ülkenin bunlardan hiçbir zaman kazançlı çıkmadığını, bunun yanı sıra her defasında çağdaş, demokratik ve refah toplum hedefinin ağır yara aldığını dile getirdi.

Tanrıverdi, bundan sonra kendilerine düşenin yeniden demokrasiye ve ülkeye sahip çıkma inancı ile kararlılığını daha yüksek sesle haykırmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızı daha müreffeh bir ülkede yaşatmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Herkes bilmelidir Türk halkı bir bütündür. Kimse bu bütünlüğü bozamaz. Bunun dışındaki beklenti ve girişimler asla başarıya ulaşamayacaktır.

Darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti tutan siyasi partilerimizin, medyamızın ve halkımızın kararlı duruşu bu yöndeki inancımızı çok daha güçlendirdi. Ben de Başbakanımız Binali Yıldırım gibi önümüzdeki yıllarda 15 Temmuz tarihinin demokrasi bayramı olarak kutlanacağını umuyorum. Elim olayda can veren şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."


- "Bu olay, milletin devletiyle el ele vererek sonuçlandırdığı bir girişim olarak hatırlanacaktır


Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo ise 15 Temmuz Cuma gecesi özellikle İstanbul ve Ankara'da başlayan ve demokrasinin ifade ettiği anlamı özümseyemeyen dar bir grubun yürüttüğü eylemler sonucunda, ne yazık ki tüm yurttaşları derin bir üzüntüye sevk eden elim olaylar yaşandığını bildirdi.

Öncelikle bu olaylarda yaşamını yitiren tüm güvenlik güçlerine ve sivil yurttaşlara rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yararlılara da acil şifalar dilediklerini belirten Kariyo, "Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi tarihine üzücü bir sayfa olarak eklenen bu olayın, halkımızın demokrasiye olan inancıyla ve devlet yöneticilerimizin yoğun çabasıyla aşılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamada Kariyo'nun şu görüşlerine de yer verildi:

"Bu olay, milletin devletiyle el ele vererek sonuçlandırdığı bir girişim olarak hatırlanacaktır. Bununla beraber, normalleşme sürecinin de artık hızla ilerlediğini, birçok yerde hayatın normal akışına geçmeye başladığını da gözlemliyoruz. Bu zor zamanda, hayatın normal akışına geçmesi için katkıda bulunmak, insanımızın yine korkmadan ve ürkmeden sokağa çıkmasını sağlamak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Markalarımız, asayiş ve ulaşımın izin verdiği ölçüde her yerde mağazalarını açacaklar. Bu zor günde hayatın normal akışına katkıda bulunmak ve güzel ülkemizin tüm bu yaşananları hak etmediğini göstermeyi bir demokrasi ve yurttaşlık görevi olarak değerlendiriyoruz."


- "Demokratik toplumlarda siyasal iktidarlar ancak seçimle gelir seçimle giderler"


Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat da demokratik toplumlarda siyasal iktidarların ancak seçimle geldiğini ve seçimle gittiğini bildirdi.

Temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 96 yıl önce atılan demokratik düzene ve milli iradenin tecellisi ile şekillenen siyasal iktidara seçim dışında yapılan hiçbir müdahaleyi tasvip etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Fayat, "Komşularımızla ilişkilerin yeniden düzeldiği, terör örgütlerine karşı büyük mücadelelerin verildiği bir dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içine yerleşmiş bir avuç cuntacının meşru iktidarı ve milletimizi hedef alan menfur kalkışmasını şiddetle kınıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fayat, Cumhurbaşkanının, hükümetin, iktidarın ve muhalefetiyle siyasal partilerin, medyanın, halkın sergiledikleri dik duruş ve örnek dayanışma ile demokrasi düşmanlarına karşı en güzel cevabı verdiklerini düşündüğüne dikkati çekerek, bu alçak darbe girişiminde can veren şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

- UND: "Liderlik ve inancın önemi bir kez daha kendini göstermiştir"


Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin ise büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün temellerini attığı demokrasiyi hedef alan alçak kalkışmayı şiddetle ve nefretle kınadığını bildirdi.

Seçimle iş başına gelen meşru iktidarı hedef alan, TBMM başta olmak üzere devletin kurumlarını bombalayacak, sivil halkı katledecek kadar gözü dönmüş hainlere siyasal partiler, medya ve halkın tek yürek olarak en güzel cevabı verdiğini vurgulayan Çetin, "Demokratik değerler söz konusu olduğunda gösterilen bu toplumsal dayanışma ruhu, ülkemizin aydınlık geleceğine dair umutlarımızı arttırdı. Demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacak bu menfur olayda can veren şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum." ifadelerini kullandı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ise konuyla ilgili şu görüşlerini paylaştı:

"Ülkemiz ve demokrasimiz başta Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Hükümetimizin ve halkımızın demokrasiye olan inancı ile sahiplenilmiş, büyük bir kaostan kurtarılmıştır. Liderlik ve inancın önemi bir kez daha kendini göstermiştir. Demokrasi hiçbir şart altında askıya alınamaz. Buna neden olacak her türlü girişim halkımıza ve ülkemize ihanettir. Demokrasiye sahip çıkan milyonlar, tüm Türkiye’de liderin yön göstermesi ile yollara dökülmüş ve demokrasi düşmanlarına hak ettikleri tokadı vurmuşlardır. Bu sürede maalesef demokrasi için birçok şehitler verdik… Onlar bu kara günün meşalesi oldular, geleceğimizi aydınlattılar. Yüce Rabbim onları en yüksek makam ile ödüllendirecektir. Ülkemize, halkımıza ve demokrasimize büyük geçmiş olsun."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×