FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunca, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterildi

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

BURSA (AA) - Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunca (TGK), Fetullah Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi kınandı.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, konfederasyona bağlı basın mensuplarının, mesleğin sorunlarını paylaşmak, birliği pekiştirmek ve bağları güçlendirmek için Ağrı'da toplandığı bildirildi.

Basın mensuplarının, milletin değerlerinin bugün ve yarınlarda yaşanılır kılınması adına tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Büyük bir karar ve inançla dün geceden itibaren yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Vatanın her bir rengini, kokusunu ve coğrafyasını temsil eden bizler Türkiye'nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olabileceğini, seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağını ve hesabın halka verileceğini, farklı düşüncelerin zenginlik görülmesini, bir başkasına hayat hakkı tanımayan yaklaşımların Türkiye'nin gündeminden bir daha gelmemek üzere düşmesi gerektiğini, güvenlik güçlerinin ancak ve ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılabileceğini, şanlı Türk ordusunun böylesi, çılgınca, ahmakça girişimlerle lekelenemeyeceğini, milleti oluşturan unsurların tümüne ve milletin değerlerine karşı tüm girişimleri reddettiğimizi, milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz."

TGK mensupları olarak en zor zamanda ve en zor şartlar altında birliğin, beraberliğin ve kararlılığın muhafaza edileceği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dün yaşanan gelişmeler göstermiştir ki, Türkiye'de zemin, darbe zihniyetindekiler için asla eskisi gibi uygun olmayacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece devlet tekelinde olan, günümüzde ise bağımsız ve özgür yayın yapan medya, tüm gücüyle bu tür girişimlerin karşısında duracak ve engellenmesine katkı sağlayacaktır. Demokrasi adına Türk halkı ve medyası dün gece önemli bir sınav ve bir de şehit vermiştir. Medyamız, darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Milletimize bir kez daha geçmiş olsun derken, darbe girişimini ve terörü lanetliyor, başta basın şehidimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden demokrasi ve terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×