FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İngiliz basınında halkın meydanlarda ve sokaklarda darbe girişimi karşısında durması öne çıkarıldı

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

LONDRA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine İngiliz basınında geniş yer verilirken, halkın meydan ve sokaklarda darbe karşısında durduğu vurgulandı.

İngiliz Financial Times gazetesi gelişmeleri “Darbe girişimi Türkiye’yi kaosa sokuyor” başlığı ile okuyucularına duyurdu.

Darbe girişiminin sadece İstanbul ve Ankara ile sınırlı olduğu, fakat bu sabah saatlerinde asker üzerinde kontrolün yeniden sağlandığı belirtilirken, darbe girişimine karşı halkın sokağa çıktığı vurgulandı.

Haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bu işgalcilere ülkemizi asla bırakmayacağız.” ifadesine yer verildi.

İngiltere’nin resmi yayın kurumu BBC’nin haberinde uluslararası toplumun darbe girişimi karşısında tutum aldığı belirtildi.

Haberde ABD Başkanı Barack Obama’nın herkesi “demokratik yollarla seçilen hükümeti” desteklemeye çağırdığı, NATO’nun ise Türkiye’nin demokratik kurumlarına saygı duyduğu kaydedildi.

BBC ayrıca Ankara’da Piero Castellano isimli foto muhabirinin izlenimlerine yer verdi. Castellano, “Bu beklenmeyen bir şeydi. Dün geceye kadar her zaman askerlerle halk arasında çok güçlü bir bağ vardı. Askerler üzerlerine ateş açtığında insanlar şok yaşadı.” dedi.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian da halkın sokaklarda ve meydanlarda darbe girişimine karşı protestolar düzenlemesini öne çıkardı.

Gazetenin muhabiri Patrick Kingsley ise sabah saatlerinde İstanbul’da yaşamın normale dönmeye başladığını, insanların terkedilmiş askeri araçların üzerinde Türk bayrağı sallayarak kutlama yaptığını aktardı.

The Economist dergisi cuma gece saatlerinde İstanbul'daki köprülerin kapatılmasıyla başlayan gelişmelerin, “başta iyi organize olmuş gibi görünen darbecilerin ordu içinde bir azınlık olduğunun ortaya çıktığını" kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×