FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

-İstanbul'da darbeci askerlerin koordinasyonunu sağladıkları iddia edilen kurmay albaylar Gazneli ve Kaya, sevk edildikleri hakimlikçe tutuklandı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında İstanbul'daki tüm koordinasyonu sağladıkları öne sürülen kurmay albaylar Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya, sevk edildikleri nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen Gazneli ve Kaya'nın ifade işlemleri sona erdi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği şüpheliler Gazneli ve Kaya'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçundan tutuklanmalarına karar verdi.

Şüphelilerin ifadelerinde "darbe teşebbüsü" suçunu ikrar ettikleri öğrenildi. İstanbul'da darbeci askerlerin koordinasyonunu Whatsapp grubu üzerinden yazışmalarla yürüttükleri belirtilen şüphelilerin ifadelerinde, FETÖ mensubu olmadıklarını savunarak, vatan ve ülke için darbeye destek verdiklerini iddia ettikleri aktarıldı.

- Süreç

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından haklarında gözaltı kararı bulunan ancak adreslerinde bulunamayan firari albaylar Gazneli ve Kaya, Konya'nın merkez Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi'nde kiraladıkları bir evde yakalanmıştı. Şüpheliler, polis eşliğinde uçakla İstanbul'a gönderilmişti. Dün sabah saatlerinde adliyeye getirilen şüpheli 2 albay soruşturmayı yürüten savcılıkça, tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×