FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 22'ye yükseldi - Soruşturmada, 24 hakim ve savcının adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldığı, 2 kişinin halen gözaltında bulunduğu ve 19 şüphelinin de arandığı bildirildi

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 67 hakim ve savcıdan 22'sinin tutuklandığı, 24'ünün adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldığı, 2'sinin gözaltı işlemlerinin devam ettiği ve 19'unun da arandığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan 648 hakim ve savcıdan, İstanbul'da görev olan ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan 67'siyle ilgili işlemler sürüyor.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen ve burada savcılıktaki ifade verme işlemleri sona eren 46 hakim ve savcı, ''FETÖ/PDY terör örgütüne üye olma'' suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Nöbetçi hakimlik, şüphelilerden 22'sinin tutuklanmasına karar verirken, 24'ünün adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti.

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, soruşturma kapsamında 2 şüphelinin gözaltında bulunduğu ve 19 şüphelinin de arandığı belirtildi.

Bakırköy Adalet Sarayı'ndan 8, Büyükçekmece Adliyesi'nden 1, Küçükçekmece Adliyesi'nden 1, Gaziosmanpaşa Adliyesi'nden 4, Bölge Adliye Mahkemesi'nden 2, İstanbul Adliyesi'nden 26, Anadolu Adliyesi'nden 9, Silivri Adliyesi'nden 2 ve Bölge İdare Mahkemesi'nden de 14 olmak üzere İstanbul genelinde toplam 67 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×