FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

- FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığının giriş kapısı yakınlarında gözaltına alınan, eski emniyet müdürleri ile İstihbarat Daire Başkanlığı personeli 5 zanlı, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu gece, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığının giriş kapısı yakınlarında gözaltına alınan, eski emniyet müdürleri Lokman Kırcılı, Gürsel Aktepe ve Zeki Taşkın ile İstihbarat Daire Başkanlığı personeli Burak Açıkalın ve Haşim Türker, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturma çerçevesinde, EGM İstihbarat Daire Başkanlığının giriş kapısı yakınlarında gözaltına alınan eski emniyet müdürleri Kırcılı, Aktepe ve Taşkın ile İstihbarat Daire Başkanlığı personeli Açıkalın ile Türker, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesine getirildi.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli cumhuriyet savcılarına ifade veren zanlılar, sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı.

- Üç davada yakalama kararı bulunuyordu

Emniyetle ilişikleri kesilen ve haklarında yakalama kararı bulunan eski emniyet müdürleri Kırcılı ile Aktepe, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece, İstihbarat Daire Başkanlığının giriş kapısı yakınlarında gözaltına alınmıştı.

Kırcılı hakkında "Selam Tevhid" soruşturması ile Ankara merkezli "Usulsüz Dinleme" ve "VIP Dinleme" davaları, Aktepe hakkında ise Ankara merkezli "Usulsüz Dinleme" ve "VIP Dinleme" davalarından yakalama kararı bulunuyordu.

Eski emniyet müdürlerinin emniyet ile ilişikleri, İç Güvenlik Paketi sonrasında emniyette yapılan düzenleme kapsamında, FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle kesilmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×