FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Romanya Müftüsü Murat: - "Gelişen, güçlenen, herkese umut veren bir ülkede yapılan bu ihanet girişimini en sert biçimde kınıyoruz" - "Bütün İslam aleminden gelen dualar, camilerden okunan ezan ve selalar sözde İslam'ı temsil ettiğini iddia eden sapkın bir grubun darbe girişimini akamete uğrattı"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

ANKARA (AA) - Romanya Müftüsü Yusuf Murat, gelişen, güçlenen ve herkese umut veren bir ülkede düzenlenen darbe girişimini en sert biçimde kınadıklarını bildirdi.

Murat, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye ile Romanya arasında güçlü bir stratejik ortaklık olduğununu vurgulayarak, "Romanya'da yetkili bütün makamlarımız darbe girişimini kınadılar ve Türkiye'ye destek verdiler." dedi.

Romanya Müftüsü Murat, gelişen, güçlenen, herkese umut veren bir ülkede yapılan bu ihanet girişimini en sert biçimde kınadıklarını belirterek, "Türkiye'nin istikrarı, huzuru ve başarısı Balkanlar'da yaşayan bütün Türk Müslüman soydaşlar için hayati önem taşımaktadır. Hep beraber ana vatanın huzuru için dua ediyoruz." ifadesini kullandı.

Murat, FETÖ'nün darbe girişimini Türkiye'deki soydaşları gibi büyük üzüntü ve öfkeyle karşıladıklarına dikkati çekti.

Romanya Müftüsü Murat ayrıca Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Diyanet İşleri Başkanlığının Romanya'daki Müslümanların daima yanında olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin desteğiyle ülkede dini hizmetlerin en iyi şekilde verilmeye çalışıldığına dikkati çekti.

Murat, "Bu alçak darbe girişimi başarılı olsaydı tüm bu hizmetler aksayacak ve Türkiye'nin soydaşlarıyla bağları koparılacaktı. Bu büyük badirenin atlatılmış olması nedeniyle Cenabı Allah'a şükrediyoruz." diye konuştu.

Türk halkının darbeye karşı cesur duruşunu gururla izlediklerini de ifade eden Murat, şöyle devam etti:

"Buradan dualarımızla kardeşlerimize destek verdik. Bütün İslam aleminden gelen dualar, camilerden okunan ezan ve selalar sözde İslam'ı temsil ettiğini iddia eden sapkın bir grubun darbe girişimini akamete uğrattı. Ayeti Kerime'de buyrulduğu gibi Cenabı Allah plan yapanların en hayırlısıdır. Bu hain grubun sinsi planları da Yaradan'ın inayetiyle boşa çıktı."

Türkiye'nin Romanya Büyükelçiliği ve TİKA'ya ziyaretlerinde Türkiye'ye desteklerini dile getiren Murat, Romanya'daki Müslümanlar olarak şehitler için mevlit okuttuklarını kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×