FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Lübnan Müftülüğü Genel Sekreteri Kürdi: - "Başarısız darbe girişimi Türkiye ve insanlığa karşı saldırı, komplo ve ihanettir. Allah'a şükürler olsun ki rabbim, darbe girişimini zevkle seyredenleri yenilgiye uğrattı ve Türkiye'ye tertemiz bir itibar hediye etti"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

BEYRUT (AA) - Lübnan Müftülüğü Genel Sekreteri Şeyh Emin el-Kürdi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) düzenlediği darbe girişiminin Türkiye ve insanlığa karşı saldırı ve ihanet olduğunu söyledi.

Başkent Beyrut'taki müftülük binasında AA muhabirine açıklamada bulunan Kürdi, Türkiye'de yaşanan darbe girişiminde payı olduğu kanıtlanan şahıs ve organizasyonların vatan hainliği ve komplodan yana olduğunu belirtti.

Kürdi, "Başarısız darbe girişimiyle ilgili ilk haberleri gördüğümde, tıpkı her Müslüman gibi ben de Türkiye için endişelendim. Allah'a hamdolsun darbe girişimi başarısız oldu. Türkler Allah'a yöneldi ve Allah onların dualarını kabul etti. Allah'ın yardımı, Türkiye'nin hainlerden kurtulması için fırsat doğurdu." diye konuştu.

FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili haberleri izlerken saatlerin geçmek bilmediğini kaydeden Kürdi, Türkiye'nin devrilmesini ve bu aptalca hareketin başarıya ulaşmasını bekleyenlerin mutluluklarının boşa çıktığını ifade etti.

Kürdi, "Başarısız darbe girişimi Türkiye ve insanlığa karşı saldırı, komplo ve ihanettir. Allah'a şükürler olsun ki rabbim, darbe girişimini zevkle seyredenleri yenilgiye uğrattı ve Türkiye'ye tertemiz bir itibarı hediye etti." dedi.

Lübnanlıların Türkiye gibi Müslüman ve inançlı bir ülkeye hasret olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda örnek olduğunu belirten Kürdi, darbenin başarısızlığa uğramasıyla Araplar arasında ve Müslüman başkentlerde sevinç gösterilerinin olduğunu ama özellikle Lübnanlıların büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Kürdi, Fethullah Gülen ve destekçileriyle ilgili olarak "Şahıs, grup, millet ve ülke fark etmez. Bu girişimde suçlanan ve suçu kanıtlananlar sadece Türkiye'ye değil İslam kültürü ve düşüncesine karşı da hainlik yaparak saldırmış ve komplo kurmuştur." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yıllardır Somali'de açlık ve susuzluk çeken insanlara yadım ettiğini, Gazze'deki kuşatmayı kırdığını, Suriyeli mültecilere ve Iraklılara yardım ettiğini söyleyen Kürdi, "Tüm bu girişimler gurur verici şeyler. Türkiye'ye ve insanlığa düşman olanlar kesinlikle bunları provoke etmek istiyor." değerlendirmesini yaptı.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×