FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Özbek yazar Nabican Baki: - “Darbe girişiminde Türkiye'de gerçek anlamda halk galip geldi”

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

TAŞKENT (AA) - Özbekistanlı yazar Nabican Baki, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini kınarken, bu darbe girişiminde Türk halkının galip geldiğini belirtti.

Özbek yazar Nabican Baki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişiminin yaşandığı gecenin uykusuz geçtiğini ve Türkiye'nin geleceği için tedirgin olduğunu söyledi.

Baki, Türkiye'nin dünyada yaşayan tüm Türk halkları için bir umut olduğunu ifade ederek, bundan dolayı onu göz bebeği gibi korumanın dünyadaki tüm Türk halklarının şerefli görevi sayılaması gerektiğini anlattı.

Baki, "Türkiyeli kardeşlerim, bu ülke sizlerin olduğu kadar bizlerin de. Türkiye var oldukça, bizler de varız. Türkiye düşerse, bizler de yok oluruz. Madem öyle, Türkiye'nin başında zorlu bir sınav olduğunda, diğer Türk halklarının da geceleri uykusuz geçirmeleri, Türkiye'nin var olması için dua etmeleri bir görevdir." ifadesini kullandı.

Medeniyetten yoksun milletlerin kendi sorunlarını darbe veya silahlı çatışmalar yoluyla halletmeye çalıştığını vurgulayan Baki, "Türkiye ise darbe girişiminin yaşandığı gece dünyadaki yüksek medeniyetli ve sabit itikat sahibi halklar arasında yer aldığını bir kez daha dünyaya gösterdi" dedi.

Baki, "Darbe girişiminde Türkiye'de gerçek anlamda halk galip geldi" diye konuştu.

1956 doğumlu Özbek yazar Nabican Baki, Sovyetler Birliği döneminde öldürülen Özbek aydınlarıyla ilgili "Katilname", Enver Paşa'nın Orta Asya'daki yaşamı ve faaliyetine ilişkin "Cengiz Efendi'ye Mektuplar" kitapları ile tanınıyor. Yazarın Enver Paşa'nın Orta Asya'daki son günlerini anlatan "Enver Paşa'nın Vasiyeti" eseri ise Türkçeye tercüme edilmiş bulunuyor.


Etiketler; #Özbekistan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×