FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Bosna Hersek'teki Temsilciler Meclisi ve Milletler Meclisi milletvekilleri Türkiye'deki darbe girişimini kınayarak seçilmiş hükümeti desteklediklerini ifade etti - Temsilciler Meclisi Milletvekili Prodanovic: - "Devleti yöneten kişilerin zor kullanılarak indirilmeye çalışılması kabul edilemez"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'teki en yüksek yasama organları Temsilciler Meclisi ile Milletler Meclisi milletvekilleri, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türkiye'deki darbe girişimini kınayarak, seçilmiş hükümeti desteklediklerini bildirdi.

AA muhabirine darbe girişimini değerlendiren milletvekilleri, TBMM'ye yapılan saldırıyı "halka yapılmış bir saldırı" olarak nitelendirirken, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine her koşulda destek olduklarını ifade etti.

Milletvekilleri, demokrasiyi ve devletin kurumlarını korumak için sokağa dökülen Türk halkını da takdirde karşıladıklarını vurguladı.

Temsilciler Meclisi Yasama Komisyonu Üyesi Lazar Prodanovic, demokrasi ile yönetilen ülkelerde askeri darbe yapılmasının söz konusu olamayacağını belirterek, "Devleti yöneten kişilerin zor kullanılarak indirilmeye çalışılması kabul edilemez." dedi.

Bosna Hersek'in Türkiye'deki seçilmiş hükümeti desteklediğini kaydeden Prodanovic, son yaşananların her ülkede askeri organların sivil denetim mekanizması altında tutulması gerektiğini gösterdiğini dile getirdi.

TBMM'ye yapılan saldırının da kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyleyen Prodanovic, "Memnun olunmayan bir durum varsa seçimle çözülmelidir." dedi.

- "Türkiye'yi koruyan halkı gururla izledik"

Temsilciler Meclisi Milletvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Bosna Hersek Grubu Üyesi Asim Sarajlic de Türkiye'de yaşananları dikkatle izlediklerini, askeri darbeyle yönetimin değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin hem siyaseti hem de ekonomisiyle güvenli bir ülke olduğunun altını çizen Sarajlic, kayıplar nedeniyle Türkiye'nin acısını paylaştıklarını söyledi.

Sarajlic, "Türkiye'yi ve devletinin kimliğini büyük bir cesaretle koruyan halkı gururla izledik. Demokrasinin alternatifi yoktur. Demokrasiye karşı olan hiçbir durum ve olay kabul edilemez." diye konuştu.

Bosna Hersek'in de savaş yaşadığını ve buradaki insanların korkunç acılara, soykırımlara maruz kaldığını anımsatan Sarajlic, Türkiye'de yapılmaya çalışılanların demokrasiye "açık bir saldırı" olduğunu vurguladı.

Temsilciler Meclisi Milletvekili ve Yasama Komisyonu Üyesi Momcilo Novakovic, askeri darbelerin ülkeleri sadece daha büyük krizlere sürüklediğini vurgulayarak, her zaman demokrasinin gerektirdiklerinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Türkiye'deki darbe girişimini şiddetle kınadığını söyleyen Novakovic, "Bu, halka karşı bir darbe girişimidir. Halkın özgür iradesiyle başa gelmiş hükümete karşı uygulanmaya çalışılan darbe doğrudan halkı hedef almaktadır." dedi.

Novakovic, daha önce askeri darbe yapılan birçok ülkede insanların sokağa çıkmadığını ifade ederek, "Türkiye'de yaşananlar, demokrasinin belli bir olgunluğa ulaştığını ve halkın seçtiği kişileri yine halkın koruması gerektiğini gösterdi." şeklinde konuştu.

- "Kabul edilebilir olduğunu düşünmek bile mantıksız"

Milletler Meclisi Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Martin Raguz da halkların seçilmiş hükümetlerin ve kamu kurumlarının arkasında durması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin demokraside güçlü bir şekilde ayağa kalkacağına inandığını söyledi.

Raguz, "Yapılanların kabul edilebilir olduğunu düşünmek bile mantıksız. Türkiye hem bölgede hem de dünya siyasetinde son derece önemli bir role sahip. Hepimiz demokrasinin yanında durmalı ve istikrarla barışın korunması için elimizden geleni yapmalıyız." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×