FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- MÜSİAD UK: - "Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş hükümetine ve cumhurbaşkanına yönelik darbe girişimini kınıyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

LONDRA (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İngiltere şubesi (MÜSİAD UK) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınadı.

MÜSIAD UK'den yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş hükümetine ve cumhurbaşkanına yönelik darbe girişimini kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

Darbe girişiminin "İnsan haklarına, demokrasiye ve Türk vatandaşlarına yönelik korkunç bir saldırı" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Anlıyoruz ki bu darbe girişimi ordunun önemli mevkiler işgal eden az sayıdaki üyesi tarafından kurgulanmış. Bunlar aynı zamanda Fethullah Gülen terör örgütünün de üyesi veya onun namına hareket ediyor." değerlendirmesine yer verildi.

Darbe girişiminin arkasında halk desteği bulunmadığı, tersine halkın sokaklara çıkarak demokrasiyi savunduğu ifade edilen açıklamada, "Türkiye'nin onurlu vatandaşlarının kendi seçtikleri siyasetçiler tarafından yönetilmeyi hak ettiklerini vurgulamak isteriz." cümlesine yer verildi.

Türk vatandaşlarının terör örgütü FETÖ yüzünden demokrasiden veya tercihlerinden ödün vermek zorunda olmadığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İngiliz hükümetini Türk hükümeti ve halkıyla daha fazla ilişki kanalı yaratmaya ve iş, siyaset, eğitim, sağlık gibi alanlarda daha fazla ve daha güçlü ilişkiler kurmaya davet ediyoruz."Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×