FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- İngiltere Dışişleri Bakanı Yardımcısı Duncan: - "Türkiye'de cuma günü yaşanan kayıtsız şartsız kınadığımız bir darbe teşebbüsüydü"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alan Duncan, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi için "Kayıtsız şartsız kınadığımız bir darbe teşebbüsü" dedi.

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında FETÖ'nün darbe girişimi tartışıldı. Oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Duncan, "Türkiye'de cuma günü yaşanan kayıtsız şartsız kınadığımız bir darbe teşebbüsüydü." ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin başarısız olduğunu ve Türkiye'de anayasal düzenin yeniden tesis edildiğini belirten Duncan, olaylar sırasında hayatını kaybedenlerle ilgili olarak da "Eminim benim gibi bütün parlamento da bu trajik kayıplar karşısında Türk halkına başsağlığı dilemektedir" diye konuştu.

Türk hükümetinin darbeye karşı içeride güçlü bir destek bulduğuna dikkati çeken Duncan, "Darbeye verilecek ölçülü ve dikkatli bir karşılıkla şimdiye dek gördüğümüz ve İstanbul ile Ankara sokaklarında açıkça kendisini gösteren amaç birliği sürdürülebilir." dedi.

- May, Türk halkının cesaretini övdü

İngiltere'nin darbe girişimini ve sonrasındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini anlatan Duncan, Başbakan Theresa May'in de dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve Türk halkının cesaretini övdüğünü aktardı.

Duncan, "Başbakan May, Türkiye’nin seçilmiş hükümetine ve demokratik kurumlarına desteğimizi ifade etti ve askere politikada yer olmadığını vurguladı. Terörle mücadele, göç, bölgesel güvenlik ve savunma alanlarında iki ülke arasındaki işbirliğinin öneminin altını çizdi." diye konuştu.

Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili tartışmaların sorulması üzerine Duncan, "İdam cezası geri gelirse AB üyeliğine ehliyetini kaybeder." dedi.

Duncan, kendisinin de yarın Ankara'ya gideceğini belirtti ancak buradaki temaslarıyla ilgili ayrıntı vermedi.

Avam Kamarasındaki oturum, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin gölge dışişleri bakanı Emily Thornberry'nin parlamentoya sunduğu "acil soru" üzerine gerçekleştirildi.

İngiliz siyasetinde, ana muhalefet partisi hükümetin bakanlarını yakından takiple görevli alternatif bir kabine oluşturuyor. "Gölge kabine" üyeleri, kendi sorumluluk alanlarında siyaset geliştirmekle de sorumlu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×