FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: - "Bölgedeki istikrar, demokratik ve iç siyaseti istikrarlı bir Türkiye olmadan düşünülemez"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bölgedeki istikrarın, demokratik ve iç siyaseti istikrarlı bir Türkiye olmadan düşünülemeyeceğini söyledi.

Steinmeier, Bild am Sonntag gazetesine FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, demokratik ve hukuk devleti kurallarının korunarak yeniden sakinleşmesi gerektiğini belirterek, ülkenin şimdi yeniden istikrarlı olmasının önemine işaret etti.

Steinmeier, "Çünkü bölgedeki istikrar, demokratik ve iç siyaseti istikrarlı bir Türkiye olmadan düşünülemez." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile samimi ve yakın insani ilişkileri bulunduğunu ifade eden Steinmeier, şu anda Türkiye'de, Almanya’dan giden 200 bin tatilcinin bulunduğunu bildirdi.

Steinmeier, Türkiye’deki askeri darbeler döneminin son bulmasını ve insanların kendi ülkenin geleceğiyle ilgili kararı özgür ve demokratik şekilde vermelerini ümit ettiğini dile getirdi.

Türk parlamentosunda bulunan partilerin cuma akşamı ortak bir reaksiyonla demokratik ilkelerden yana olduklarını açıklamalarını etkileyici bulduğunu aktaran Steinmeier, "Bu sinyal kendiliğinden toplanarak tanklara karşı kafa tutan çok sayıda Türk'ten de gelmişti." dedi.

Steinmeier, darbe girişiminde bulunanların cezalandırılmasını ve yaptıklarının hukuki sonuçlarıyla karşı karşıya kalmalarını beklediğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×