FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

JOHANNESBURG (AA) - Güney Afrika’da yaşayan Türkler, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini Türkiye'nin Pretorya Büyükelçiliği önünde protesto etti.

Güney Afrika’da yaşayan Türkler, FETÖ’nün darbe girişimini protesto etmek için büyükelçiliğin önünde toplandı.

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Kaan Esener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bazı vatandaşlarımız Türkiye’deki darbe girişimini ve bu sırada yaşanan ölümleri kınamak için dayanışma içerisinde elçiliğimize geldiler.” dedi.

Gösteriye katılanlardan iş adamı Ebubekir Salim, darbe girişimine destek verenlerin aralarında yeri olmadığını belirterek, “Türkiye Ortadoğu’da örnek bir demokrasidir, tıpkı Güney Afrika’nın Afrika'da olduğu gibi.” diye konuştu.

Öte yandan, Güney Afrika Vakıflar Birliği (AWQAF) darbe girişimini kınayarak, demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti devirmeye çalışan darbecilere karşı duran Türk halkını kutladı.

“Türk halkını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlıyoruz. Siz hakikatin ve adaletin baskıya üstün geleceğini gösterdiniz.” ifadesi kullanılan AWQAF açıklamasında, Türkiye’nin İslam’ın umudu ve dünya üzerinde tüm baskı altında tutulanlar için adalet ve barış emsali olduğu vurgulandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×