FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Telefonda mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşen Kanada Dışişleri Bakanı Dion: - "Kanada Devleti olarak demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti silah zoruyla devirmek için yapılan her türlü girişimi kınıyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

OTTAWA (AA) - Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü belirterek, Kanada Devleti olarak demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti silah zoruyla devirmek için yapılan her türlü girişimi kınadığını bildirdi.

Dion, yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na demokrasiyi ve sivil iradeyi savunan Türkiye halkına hayranlığını ilettiğini kaydetti.

Demokrasinin korunmuş olması ve seçilmiş hükümetin iktidarda kalmasının kendilerine ferahlık verdiğini aktaran Dion, "Aynı zamanda bu, ülkedeki istikrarın dönüşü için teşvik edici bir durumdur." değerlendirmesinde bulundu.

Dion, şunları ifade etti:

"Bu huzursuz edici olaylardan sonra toparlanan, aynı zamanda NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye'nin, bu zor günlerinde yanındayız. Biz Türk Devletinin ve halkının bu zorluklara barışçıl, düzenli ve intizamlı bir şekilde karşı koyacaklarına eminiz. Olaylarda yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kanada Devleti olarak demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti silah zoruyla devirmek için yapılan her türlü girişimi kınıyoruz."

- "Sokaklara sükunet hakim olsun"

Dion, sokaklara barış ve sükunetin hakim olmasını temenni ettiklerini belirtti.

"Tüm taraflara, demokratik kurumlara saygı, insan hakları ve hukukun üstünlüğü de dahil olmak üzere demokratik ilkelerin desteklenmesini tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullanan Dion, açıklamasını şöyle tamamladı:

"İleriye dönük olarak, Türkiye'deki tüm taraflara hukukun çiğnenmemesi ve şiddet kullanılmaması çağrısında bulunuyoruz. İnsan haklarının ana maddelerinden olan yargı sürecinin işlemesine ve böylece Türk demokrasisini yıkmayı amaçlayanlar karşısında hukukun galip gelmesine izin verilmesi gerektiğine inanıyoruz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×