FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- İsviçre'nin Zürih kentinde toplanan yaklaşık 500 Türkiye, Somali, Arnavutluk ve Bosna Hersek vatandaşı, darbe girişimine tepki gösterdi

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

ZÜRİH (AA) - İsviçre'de Türkiye, Somali, Arnavutluk ve Bosna Hersek vatandaşları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'deki darbe girişimini protesto etti.

Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 500 Türkiye, Somali, Arnavutluk, Bosna Hersek vatandaşı, darbe girişimini lanetleyerek kınadı.

Oldukça coşkulu geçen gösteride katılımcılar, milli iradenin, cumhurbaşkanının, hükümetin ve TBMM'nin yanında yer aldıklarını içeren sloganlar attı.

Gösteriye Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) öncülüğündeki çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türkiye'nin Zürih Başkonsolosu Aslı Oral, UETD İsviçre Başkanı Murat Şahin, Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani ve bazı müşavirler de katıldı.

Oral, yaptığı konuşmada, katılımcılara teşekkür ederek darbe girişimini kınadı.

Şahin de "Ordu içinde bir kısım asker komuta zinciri dışında oldu bittiyle darbe yapmaya çalışmıştır. Milletimizin dik duruşu ve yüzde 52 oyla desteklediği cumhurbaşkanına ve iradesine sahip çıkması sayesinde darbe bertaraf edilmiş olup, bütün dünyadan destek bekliyoruz." dedi.

Gani de "Darbenin karşısında yer alan milletimizin ellerinden, ayaklarından ve alınlarından öpüyorum. ABD'deki vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Lütfen Pensilvanya'daki bu hainin inini basın ve yerle bir edin, bu kişiyi derdest edip Ankara'ya gönderin. Bu dünyada yapılacak en büyük iyilik budur" şeklinde konuştu.

Gösteri, din hizmetleri müşavirinin yaptığı dua ve marşlarla geç saatlere kadar sürdü.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×