FETÖ’nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlükler Hareketi darbe girişimini kınadı

FETÖ’nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

SOFYA (AA) – Bulgaristan Parlamentosu'nda temsili olan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Türkiye’deki darbe girişimini kınadı.

HÖH tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin komşuları olduğu ve Türkiye'de bir kaç yüz bin Bulgaristan vatandaşının yaşadığı belirtildi.

Darbe girişiminin kınandığı açıklamada, "Dolayısıyla biz, bu ülkedeki demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı, parlamento ve hükümetine desteğimizi veriyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye'de halkın seçimle gösterdiği yüksek iradesinin her şeyin üstünde olduğu, bu iradenin gerek kaba güçle gerekse başka türlü bastırılamayacağı kaydedildi.

“21. yüzyılda dünyada hiçbir demokrasi askeri darbe ile şekillendirilemez.” ifadesi kullanılan açıklamada, darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilendi ve Türkiye’de Bulgaristan vatandaşları dahil tüm halkının bir an önce huzura kavuşması ve devlet düzen ve güvenliğinin yerine getirilmesi dileği iletildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×