FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Lübnan'ın birçok kentinde, Türkiye'ye destek gösterisi düzenlendi

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

BEYRUT (AA) - Lübnan'ın birçok noktasında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi protesto edildi.

Başkent Beyrut'un Tarik Cedid mahallesinde Lübnanlılar, araçlarına taktıkları ve yanlarında taşıdıkları Türk bayrakları ile bir araya geldi.

Grup, yoldan geçenlere tatlı dağıtarak, darbe girişiminin başarısız olmasını davul zurna eşliğinde kutladı.

Mahalle çevresinde birçok dükkanın duvarlarının Türk bayraklarıyla süslendiği dikkati çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk hükümeti ve Türk halkı lehine tezahürat yapan Lübnanlılar, Türkiye'yi hedef alan terör saldırılarını sloganlarla lanetledi.

Türk bayraklarıyla süslenmiş motosiklet ve araçlardan konvoy oluşturan vatandaşların havai fişekler eşliğinde meydandan ayrılması renkli görüntüler oluşturdu.

Lübnanlı 52 yaşındaki Mervan Abdurrahman Taus, gösterilere katılıma nedeniyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ben Müslümanım, bugün Filistin davası kazandı, bugün mazlumlar kazandı. Recep Tayyip Erdoğan sayesinde tüm dünyadaki Müslümanlar kazandı." dedi.

Mahir Ade adlı Lübnanlı da gösteriye "zalimlerin karşısında tek vücut olarak duruşlarını göstermek için" katıldığını ifade etti.

Benzer şekilde, Lübnan'ın kuzeyinde Akkar kentindeki Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuveşra köyünde, yüze yakın kişi ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto etti. Grup, Türkiye'yi hedef alan saldırılar aleyhine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye hükümeti ve Türk halkı lehine slogan attı.

Bunun yanında Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde darbe girişimini protesto etmek için toplanan Türkiye ve Lübnan bayrağıyla süslenmiş yaklaşık 50 araç konvoy yaptı.

Lübnan'ın doğusundaki Beka bölgesindeki Mecd el-Ancar, Bar İlyas gibi ilçelerde de Türkiye'deki darbe girişiminin başarısız olmasını kutlamak için Türk bayrakları eşliğinde tatlı dağıtıldığı ve destek gösterileri düzenlendiği bildirildi.


Etiketler; #darbe girişimi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×