FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Berlin'de toplanan binlerce kişi darbe girişimini protesto etti

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

BERLİN (AA) - Almanya’nın başkenti Berlin'de, binlerce kişi, terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimini protesto etti.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önünde Türk sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen gösteride Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete destek mesajları verildi, darbe girişimine tepki gösterildi.

İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan gösteride şehitler için dua edildi.

Ellerinde Türk bayraklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarını taşıyan göstericiler, "Dik dur eğilme, millet seninle", "Recep Tayyip Erdoğan", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Biz, biz, biz Fatih’in nesliyiz" sloganları attı.

Burada Türk sivil toplum kuruluşları adına okunan basın bildirisinde, Türkiye'de, ordu içindeki bir grubun darbe girişimine teşebbüs ettiğine işaret edilerek, "Silah zoru, algı operasyonları ve insanların medya yoluyla korkutulmaya çalışıldığı bu darbe teşebbüsü, Türk halkının cesareti ve dik duruşu sayesinde bertaraf edilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Bu terör eyleminin demokrasiye, insan haklarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine karşı yapılmış bir darbe girişimi olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türk halkı demokrasiyi savunarak meydanlara inmiştir. Avrupa'nın birçok şehrinde Türk kökenli insanlar ve Türkiye dostları, Türk temsilcileri önünde demokrasi, halk iradesi, özgürlük ve Türkiye'nin bağımsızlığı için ayağa kalkmış, yüzde 52'lik bir oy oranı ile halk tarafından seçilmiş olan cumhurbaşkanını desteklemiştir."

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Ufuk Gezer de Türkiye'de ilk defa darbe teşebbüsüne maruz kalınmadığını, ancak ilk defa böyle cesur bir şekilde insanların demokrasisine sahip çıktığını belirterek, "Vatandaşlar sokağa çıkarak demokrasisini korumuştur." şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kurumlarıyla ayakta olduğunu ifade eden Gezer, büyükelçiliğin de görevini yaptığını kaydetti.

Berlin'de de Türk vatandaşlarının sokağa çıkmasının kendilerine moral ve güç kaynağı olduğunu ifade eden Gezer, vatandaşların üzerine düşeni yaptığını vurguladı.

Gezer, Almanya Başbakanı Merkel'in bugün yaptığı açıklamaya da değinerek Şansölye'nin Türkiye'nin demokrasine güçlü vurgularla desteğini beyan etmesini olumlu karşıladığını, bu desteğin devam etmesini arzuladığını kaydetti.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen de Türk milletinin demokrasi sınavını verdiğini ve anayasal kurumlarına bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Şen, Almanya'daki Türklerin de bu olayı duydukları andan itibaren sokağa döküldüklerine işaret ederek, "Onların Türkiye’deki insanımızla birlikte kalplerinin attığını gösterdiler." dedi.

İstişareler için Türkiye'ye çağrılan Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun eşi Gamze Karslıoğlu da, eşinin dün demokrasiye destek vermek amacıyla sokağa çıktığını ve Ankara'da yaralandığını belirterek, "Endişelenmeyeyim diye bana geç söylendi. Şimdi durumu iyi. Hastanede ilk müdahalesi yapıldıktan sonra taburcu edildi. Evde oturacak bir büyükelçimiz değil kendisi. Hele böyle bir durumda, terör saldırısı karşısında. O da meydanlardaydı." şeklinde konuştu.

Gösterisi sırasında yoğun güvenlik önlemi alan polis, elçilik önündeki caddeyi trafiğe kapattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×