FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Avustralya Başbakanı Turnbull: - "Avustralya, demokratik olarak seçilen sivil Türk hükümetini destekliyor ve herkesi Türkiye'nin demokratik kurumlarına saygı göstermeye davet ediyor" - Avustralya'nın Melbourne kentinde darbe girişimi protesto edildi

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

MELBOURNE (AA) - Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Türkiye'nin seçilmiş hükümetine desteğini iletti.

Turnbull, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ile ilgili Facebook sayfası üzerinden mesaj yayımladı.

Turnbull, "Avustralya, demokratik olarak seçilen sivil Türk hükümetini destekliyor ve herkesi Türkiye'nin demokratik kurumlarına saygı göstermeye davet ediyor." ifadesini kullandı.

Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Müslüman ve Türk gruplar da FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.

Melbourne’de Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı Broadmeadows semtindeki Hume Belediye binası yanında bir araya gelen bin 500'ü aşkın kişi, Türkiye'deki darbe girişimine tepki gösterdi.

Ellerinde Türkiye, Suriye, Irak, Filistin ve Lübnan bayraklarıyla gösteriye katılan göstericiler, attıkları sloganlarla Türkiye hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini gösterdi.

Göstericilere telefon bağlantısı ile hitap eden AK Parti Siirt Milletvekili, Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Yasin Aktay, darbe girişimini lanetleyerek, halkın demokrasiye sahip çıkmasıyla bu tür girişimlerin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Gösteride, Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ve önde gelen birçok sivil toplum kuruluş liderleri demokrasi ve özgürlük mesajları verdi.

Öte yandan, Melbourne Başkonsolosluğu internet sitesinden yayınlanan Türkçe ve İngilizce mesajda, "Türkiye'de yaşanan seçilmiş bir hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Milletimiz birlik ve beraberlik içinde buna karşı koymuştur. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz görev başındadır. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) tümünün karıştığı bir olay değildir. TSK içindeki bir grubun faaliyetidir ve buna milletimizce gereken cevap verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×