FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegovic ile Bakanlar Konseyi Başkanı Zvizdic darbe girişimini kınadı

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Türkiye'ye karşı darbe girişimini "hain bir plan" şeklinde nitelendirerek kınadı.

Başkent Saraybosna'da düzenlenen basın toplantısında konuşan İzetbegovic, Türkiye'de durumun kontrol altına alındığını belirterek, "Hedeflenenin tam tersi olacak, yaşananlar belli başlı sıraları temizleyecektir. Kimin güvenilmez olduğu ortaya çıkmıştır." dedi.

Türkiye'de son on yıldır ekonomi ve gelişim alanlarında son derece büyük ilerlemeler kaydeden hükümete darbe yapılmaya çalışıldığını anımsatan İzetbegovic, "Türkiye ile sürekli irtibat halindeyim. Devlet Başkanlığı Hırvat Üyesi Dragan Covic ile Sırp Üyesi Mladen İvanic ile de görüştüm. Onlar da Türkiye'ye desteklerini ifade etti." şeklinde konuştu.

İzetbegovic, FETÖ'nün darbe girişimini "hain bir plan" şeklinde nitelendirerek, toplumda kaos oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Öte yandan, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi.

Zvizdic, Başbakan Binali Yıldırım'a gönderdiği mesajında, demokrasinin hiçbir şekilde darbeyle sağlanamayacağına işaret ederek, "Türkiye, tüm dünya için önemli bir stratejik konuma sahiptir. Bu bağlamda, Türkiye'nin istikrarı hem bölge hem de dünya politikası için önemlidir." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de demokratik seçimlerle başa gelen hükümeti desteklediklerini belirten Zvizdic, hükümete saygı duyulması çağrısı yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×