FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler

- Beyaz Saray önünde toplanan yüzlerce kişi, İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimini protesto ederek Türkiye'deki seçilmiş iktidara destek verdi

FETÖ'nün darbe girişimine dünyadan tepkiler
16 Temmuz 2016 Cumartesi 05:46

WASHINGTON (AA) - İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimini protesto etmek için Beyaz Saray önünde toplanan yüzlerce kişi, Türkiye'deki seçilmiş iktidara destek verdi.

ABD'nin başkenti Washington DC'de, İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimini protesto ederek seçilmiş iktidara destek vermek için yüzlerce kişi Beyaz Saray önünde bir araya geldi.

Başkent civarında ikamet eden Türklerin yanı sıra Amerikalı Müslümanların da katıldığı protestoya Suriyeli, Filistinli, Mısırlı ve diğer bazı ülke vatandaşlarından destek geldi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan protestoda sık sık, "Türkiye cuntaya boğun eğmeyecek", "Dik dur eğilme, bu millet seninle" ve "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atıldı.

Protestoda Amerika Diyanet Merkezi Başkanı Yaşar Çolak, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Başkanı Naim Beig kısa birer konuşma yaptı.

"Ülkemize, ülkemizin cumhurbaşkanına, parlamentosuna ve milletimize kasteden bu darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Bu darbe girişimine Türk halkı izin vermeyecektir" diyen Yaşar Çolak, darbe girişiminde bulunanların gereken cezayı alacaklarına emin olduğunu ifade etti.

Seçilmiş ve meşru herhangi bir hükümetin darbe yoluyla alaşağı edilmesine kesinlikle karşı olduklarını vurgulayan Nihad Awad, "Darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türk milletinin yanındayız. Bu darbe girişimi sadece Türk demokrasisine değil, aynı zamanda Türk halkının ulusal bağımsızlığına da bir saldırıdır" diye konuştu.

Türkiye'deki darbe girişimini en sert şekilde kınadığını belirten Naim Beig de "Halkın iradesine kasteden bu darbe girişiminin hiçbir açıklaması olamaz. Burada Başkanımız Barack Obama'nın en net ifadelerle Türkiye'deki demokrasiye, Türkiye'nin cumhurbaşkanına ve başbakanına destek vermesi gerektiğini ifade ediyorum" açıklamasını yaptı.

Açıklamaların ardından ellerindeki Türk bayrakları ve pankartlarla protestolarına devam eden yüzlerce kişi, sloganlarla darbe girişimini kınadı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×