FETÖ'nün darbe girişimi

- Darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mine, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı tesislerine düzenlenen saldırıda şehit düşen polis memurları Kuru ile Güngör için Adana'da tören düzenlendi

FETÖ'nün darbe girişimi

ADANA (AA) - Fettullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini engellemeye çalışırken İstanbul 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine ile darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı tesislerine düzenlenen saldırıda şehit düşen polis memurları Aytekin Kuru ve Sevda Güngör, Adana'da toprağa verildi.

Şehitler Piyade Uzman Çavuş Mine (28), polis memurları Kuru (43) ve Güngör'ün (27) naaşları, Sabancı Merkez Camisine getirildi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından şehitlerin öz geçmişleri okundu.

Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, törende yaptığı konuşmada, bugün bağımsız bir millet olarak yaşanması, göklerde bayrağın özgürce dalgalanıp, ezanın yankılanmasının aziz şehitlere borçlu olunduğunu belirtti.

Zeybek, ülkenin bir daha böyle terörist teşebbüslere maruz kalmamasını diledi.

Müftü Arif Gökce de yaptığı duada, şehitlere karşı en büyük görevlerinin bağımsızlığa sahip çıkılması, yüreklerin kenetlenmesi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekiştirilmesi olduğunu kaydetti.

Gökce, "Onların aziz hatıralarına karşı göstereceğimiz en büyük saygı, hakkın, hukukun, adaletin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yanında yer almaktır." diye konuştu.

- "Asker hiç bir zaman vatandaşını öldürmez"

Törende, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, şehit yakınlarını teselli etti, polis memuru Kuru'nun 5 yaşındaki oğlu Mehmet Görkem Kuru'yu kucağına aldı. Şehit yakınları Erbaş'a sarılıp ağladı.

Erbaş, gazetecilere "Asker hiç bir zaman vatandaşını öldürmez. Bu katiller asker değil. Bu katiller asker olamaz. Türk milletinin askeriyiz biz, katil olamayız." diye konuştu.

Şehit yakınlarının gözyaşı döküp tabutlara sarıldıkları törende, polis memuru Güngör'ün tabutuna duvak örtüldü. Uzman çavuş Mine'nin tabutuna sarılan bir yakını, şehidin çerçeveli fotoğrafına başını vurarak camı kırdı.

Kılınan namazın ardından Mine'nin cenazesi Asri Mezarlıktaki şehitlikte toprağa verildi. Kuru'nun cenazesi Kozan ilçesine bağlı Pekmezci mahallesine, Güngör'ün cenazesi Karaisalı ilçesi Çatalan Mahallesine gönderildi.

Öte yandan Mine'nin, 16 Temmuz'da görevli olduğu 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Emniyet ve Muhafaza Takımı Ani Müdahale ve Hazır Kıta Manga Komutanı olarak kışlada darbeci unsurlara karşı icra edilen müdahale sırasında şehit olduğu öğrenildi.

Kuru ve Güngör ise geçici görevle bulundukları Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında tesislere düzenlenen saldırıda şehit olmuştu.

Törene, Vali Mahmut Demirtaş, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile askeri ve mülki erkan katıldı.


Etiketler; #adana
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×