FETÖ’nün darbe girişimi

TYDTA Körfez Ülkeleri Temsilcisi Dr. Göksu: "FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasını takip eden Arap yatırımcılar, geleceğe daha emin adımlarla bakıyor"

FETÖ’nün darbe girişimi

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Körfez Ülkeleri Temsilcisi Dr. M.Mustafa Göksu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasını takip eden Arap yatırımcıların, geleceğe daha emin adımlarla baktığını söyledi.

Türkiye’deki mevcut yatırımcıların, 15 Temmuz'dan sonra bütçelerini artırdıklarını Göksu, "Yatırımı olmayanlar da Türkiye'deki istikrarın ve siyasi yapının bu zamana kadar sadece siyasi yönetim ile orantılı olduğunu düşünüyorlardı. Ancak halk, belediyeler, asker ve polisin topluca darbe girişimine karşı siyasi yönetim ile beraber mücadele edip, akamete uğratmasından sonra Türkiye'de daha sağlam ve yerleşik bir devlet yapısı görüyorlar. Dolaysıyla yatırımcılar geleceğe daha emin adımlarla bakıyor." diye konuştu.

Halkın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tehlikeyi atlatarak belli bir yere getirdiği devlet yapısını korumaya, kollamaya ve büyütmeye muktedir olduğuna dikkati çeken Göksu, Türkiye'nin önünü açık gören özellikle Körfez yatırımcılarının bakış açılarının olumlu yönde geliştiğini belirtti.

FETÖ’nün darbe girişimi öncesinde planlanan hiçbir yatırım projesinin iptal edilme yönünde bir kararla karşılaşmadıklarını aktaran Göksu, şunları kaydetti.

"İlk birkaç gün durum değerlendirmesi yapan yatırımcılar vardı. Ama o değerlendirmelerin sonunda artık Türkiye’deki müesseselerin daha güçlü olacağı ve önünü daha iyi göreceğini kavradılar. Daha önce düşündükleri yatırımlarını ve bütçelerini biraz daha arttırarak yatırımlara devam edeceklerini ifade ettiler. Türkiye’deki birçok yabancı firmada bunun örneklerini görüyoruz. Bazı büyük firmaların ilerleyen günlerde büyük yatırımlara imza atacaklarına şahit olacağız."

Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesine bakıldığında, ilk olarak tankların karşısına çıkıp direnen sivil halk olduğu ve polisin darbecileri tutuklamasına destek verdiğinin görüldüğüne değinen Göksu, "Bu olaylara baktığımızda halk asker tarafından yönetilmeyi istemediğini açık bir şekilde görebiliriz. Sivil ve seçilmiş yönetimin olumlu sonuçlarını gören halk, yaşadığı güven, istikrar ve kalkınma sonrasında artık askeri vesayet altında yaşamak istemediği için bu çabayı ortaya koydu. Ak Parti iktidara geldiği dönemde 23 milyar dolar olan yabancı yatırım hacmi şimdi 150 milyar dolara yükseldi." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×