FETÖ’nün darbe girişimi

- Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Demirer: - “Suudi Arabistan Kralı Selman, Sayın Cumhurbaşkanımızı bizzat arayarak ülkesinin destek ve dayanışmasını en üst düzeyde göstermiştir” - "Suudi Arabistanlı işadamlarının yatırım planlarına aynen devam ettiklerini memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bu durum, ülkemize duyulan güvenin önemli bir göstergesidir”

FETÖ’nün darbe girişimi

RİYAD (AA) - Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin Suudi Arabistan halkının ülkemizin yanında durduğunu söyledi.

Demirer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ’nün menfur darbe girişimi karşısında Suudi Arabistan yönetimi ve halkının gayet net bir duruş sergilediğini belirterek, "Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, Sayın Cumhurbaşkanımızı bizzat arayarak ülkesinin destek ve dayanışmasını en üst düzeyde göstermiştir." dedi.

Suudi Arabistan'da yerel basının da bu bağlamda ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ettiğini dile getiren Demirer, şunları kaydetti:

"Darbe girişimi konusunda sosyal medyadaki paylaşımlarda çıkan haber ve yorumlarda, milletimizin fedakarlığı ve devletimizin gayretleri sonucunda bastırılmasından duyulan memnuniyet, ülkemizin istikrarı bölgenin istikrarıyla eşdeğer olduğu hususu kuvvetle dile getirilmiş ve vurgulanmıştır."

Ülkemize gelmeyi düşünen Suudi Arabistanlıların seyahat planlarını büyük oranda ertelemediğini vurgulayan Demirer, "Suudi Arabistanlı işadamların yatırım planlarına aynen devam ettiklerini memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bu durum, ülkemize duyulan güvenin önemli bir göstergesidir." diye konuştu.

Olası tereddütlerin Suudi Arabistan'daki Türkiye temsilcilikleri tarafından yapılan bilgilendirmeler sonucu büyük ölçüde giderildiğini aktaran Demirer, bu çerçevede, ülkedeki basını bilgilendirme faaliyetlerine gösterdikleri yakın ilginin önemli rol oynadığına dikkati çekti.

Suudi Arabistan basınının da Türkiye'ye oldukça ilgi duyduğunu vurgulayan Demirer, bu bağlamda ülkenin sayılı gazetelerinden olan Riyad ve Hayat gazeteleri başta olmak üzere birçok basın yayın organı ile röportajlar yapıldığını dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×