FETÖ'nün darbe girişimi

- İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde hayatını kaybeden şehitler için açılan taziye defterini imzalayan yabancı ülke temsilcileri darbe girişimini kınadı

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonucu İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde hayatını kaybeden şehitler için açılan taziye defteri, yabancı ülke temsilcilerince imzalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Saraçhane'deki binanın önünde hayatını kaybeden 17 vatandaş başta olmak üzere 15 Temmuz'daki şehit ve gaziler için taziye defteri oluşturdu. Defteri 2-5 Ağustos tarihleri arasında 50'ye yakın yabancı ülke temsilcisi imzalayarak, taziyelerini sundu.

Demokrasi nöbetine devam eden Başkan Kadir Topbaş ile İstanbullulara tam destek veren temsilciler, hain darbe girişimini ve milli iradenin askıya alınmak istenmesini kınadı.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin başkonsolosları ile Vatikan temsilcisi, Ortadoğu ve Türk dünyasının önde gelen ülkelerinin aralarında yer aldığı temsilciler, Türk halkını ve devletini darbe girişimini büyük bir cesaretle püskürtülmesinden dolayı kutladı.

Şehitlere rahmet, gazilere acil şifalar dileyen temsilciler, bu elim hadisenin bir daha tekrarlanmaması için Türkiye ve İstanbul'la iş birliğini artırarak sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Taziye defterine yazan ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, kalkışmayı şiddetle kınadıklarını, hayatını kaybeden vatandaşların da yasını tuttuklarını ifade etti. Türkiye'nin dostu ve müttefiki olarak vatandaşlarla omuz omuza durduklarını belirten Hunter, ilişkilerin daha iyiye gittiğini görmeyi umut ettiklerini kaydetti. Hunter mesajın sonuna Türkçe "Geçmiş olsun ve Türkiye'nin başı sağolsun" notunu düştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×