FETÖ'nün darbe girişimi

- Kuveyt Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gabra : - "Türkiye'de darbe başarılı olsaydı çetin bir iç savaş çıkacaktı" - "Kurumsal devlet yönetim modeline sahip, doğu ve batının arasında konumlanmış, ekonomisi gelişen bir ülkede ordunun yönetime el koymasının felaketten başka bir getirisi olmaz" - "Öldürülmesi ya da demir parmaklıkların arkasına atılması planlanan Erdoğan, cesareti ve halkının yanında durması sayesinde direndi ve bu tuzaktan kurtuldu, darbecileri hezimete uğrattı. Bu geçmişte yaşanmamış bir örnek" - "Avrupa, Ankara'yı AB'den uzaklaştırdığı için pişman olacak. Böylece stratejik derinlik ve önemli bir konuma sahip Türkiye, daha fazla Ortadoğu'ya yaklaşacak. Bu, İran'ın Arap dünyasındaki hızlı yönelişine paralel tarihi bir yönelim olacaktır"

FETÖ'nün darbe girişimi

KUVEYT (AA) - FAYSAL YASİR - Kuveyt Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik el-Gabra, "Türkiye'de darbe başarılı olsaydı çetin bir iç savaş çıkacaktı." dedi.

Gabra AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte medeniyet ruhunu yeniden kazandı, İslam ve demokrasi, batı ile doğu arasında yitirilen denge yeniden sağlandı. Bu kazanımda, başarısız Arap rejimlerinin yanında model olmanın ve İslami konuda kazanılan tarihi tecrübenin önemi var." dedi.

"Erdoğan tecrübesinin sökülüp atılması kolay değil" diyen Gabra, "Kurumsal devlet yönetim modeline sahip, doğu ve batının arasında konumlanmış, ekonomisi gelişen bir ülkede ordunun yönetime el koymasının felaketten başka bir getirisinin olmayacağını" vurguladı.

Gabra, AK Partinin 2002 yılından bu yana girdiği tüm seçimleri kazandığına dikkati çekerek, darbenin başarısız olması ve demokratik yollardan seçilmiş hükümetin görevine devam etmesinin, Türkiye ve Arap dünyasının geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Erdoğan'ın "90'lı yılların sonunda yükselişine, ardından bir süre cezaevinde kalmasına ve 2002'den bu yana ordunun siyasi nüfuzunu engelleyerek ülkesini ileri demokrasiye taşımasına" işaret eden Gabra, şunları kaydetti:

"Türk halkı, bir gecede, saatler içerisinde darbe girişimini sona erdirdi. Bu darbe, klasik bir iktidar mücadelesidir. Erdoğan, Anadolu'nun bağrından çıkan bir lider. Elit ve muhafazakar kesimin demokratik yollardan iktidara gelmesi bazı kesimleri hoşnut etmedi."

- "Darbecileri hezimete uğrattı"

Türkiye'nin ABD ile Batı'ya güveninin sarsıldığını savunan Gabra, "Öldürülmesi ya da demir parmaklıkların arkasına atılması planlanan Erdoğan, cesareti ve halkının yanında durması sayesinde direndi ve bu tuzaktan kurtuldu, darbecileri hezimete uğrattı. Bu geçmişte yaşanmamış bir örnek. Erdoğan olağanüstü halin tanıdığı yetkilerden de yararlanarak darbecilerin önünü tamamen kesmek konusunda kararlı." ifadesini kullandı.

Gabra, Türkiye'de başkanlık sisteminin uygulanması için anayasa değişikliğine gidileceğine, bu şekilde başkanın büyük yetkilerinin olacağına işaret ederek, "Karar alma sürecinde zorlukların yaşandığı parlamenter sistemin yerine daha güçlü bir sistem olan başkanlık sistemi getirilecek." diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa Birliğine (AB) üyeliği meselesine de değinen Gabra, "Avrupa, Ankara'yı AB'den uzaklaştırdığı için pişman olacak. Böylece stratejik derinlik ve önemli bir konuma sahip Türkiye, daha fazla Ortadoğu'ya yaklaşacak. Bu, İran'ın Arap dünyasındaki hızlı yönelişine paralel tarihi bir yönelim olacaktır." yorumunda bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×