FETÖ'nün darbe girişimi

- İstanbul'da, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, asker, polis, memur, sivil vatandaş, hakim ve savcıların da arasında bulunduğu 2 bin 700'ün üzerinde kişi gözaltına alındı - Adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında askeri hakim, savcı, general, amiral, subay, astsubay, er ve polislerin de bulunduğu bin 661 kişi "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "darbeye teşebbüs" gibi suçlardan tutuklandı - İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan hakim ve savcılardan da 172'sinin tutuklanmasına karar verilirken, 82 hakim ve savcı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul'da gözaltına alınan asker, polis, hakim ve savcıların da aralarında bulunduğu şüphelilerden tutuklananların sayısı bin 661'e çıktı.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında "silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün faaliyetleri kapsamında cebir ve şiddet kullanarak darbeye teşebbüs etmek", "anayasayı ihlal", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Cumhurbaşkanına fiili saldırıya teşebbüs", "silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında kasten öldürme ve kasten yaralama" suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul'da 2 bin 700'ün üzerinde kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan bazı şüpheliler adliyeye sevk edilirken, arasında general, amiral, subay, astsubay, er ve polis ile askeri hakim ve savcıların da yer aldığı bin 661 kişi tutuklandı.

Tutuklananlar arasında; Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fetih Albay, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Serdar Gülbaş, Tümgeneral Şaban Umut, Tuğgeneral İrfan Can, Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Tuğgeneral Ahmet Biçer, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğamiral Ömer Mesut Ak, albaylar Süleyman Demirci, Barbaros Akça, Ali Başaran, Sadık Cebeci, Yusuf Özdemir, Nizamettin Aydın, Mehmet Kaplan, yarbaylar Sebulent Eken, Gökhan Uğur, Selim Çiftçi, Serkan Çetin Akbaş, Bahri Ünal, Ümit Ertuğrul, Osman Akkaya, Bayram Bekdemir, Fatih Karatay, Mehmet Erol, binbaşılar Ecir Işık, Numan Ünaldı, Mustafa Serbest, Mücahit Erkan, Ümit Lütfü Altıntakan, Mustafa Akbaş, Nurullah Kalebaşı, Cüneyt Aydoğan, Hakan Bolat, yüzbaşılar Mehmet Yılmaz, Gökhan Karabacak, Semih Barbaros Üstün, İsmail Arı, Yakup Karaçelik, Ramazan Ertur, Mustafa Alper Şengören ve Ahmet Ertekin bulunuyor.

Darbe girişimi sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü önüne gelen tankın içinde bulunan eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı da tutuklananlar arasında yer aldı.

- 172 hakim ve savcı tutuklandı

Soruşturma kapsamında İstanbul ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılıklarınca 135, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca da 37 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekillerinin talimatıyla İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde görevli 45, Bakırköy Adalet Sarayı'nda görevli 60 ve Küçükçekmece Adliyesi'nde görevli 35 olmak üzere 140 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ise 39 savcı ve 71 hakim hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan hakim ve savcılardan 172'si tutuklandı.

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında, eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu 3. İş Mahkemesi Hakimi İbrahim Okur ile eski HSYK 2. Daire Başkanı olan ve bir süre önce Küçükçekmece 1. Çocuk Mahkemesi'nin hakimliğine atanan Nesibe Özer de bulunuyor.

İstanbul, Bakırköy ve Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılıklarının soruşturması kapsamında aramalara rağmen bulunamayan 82 hakim ve savcı hakkında da sulh ceza hakimlikleri tarafından tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×