FETÖ'nün darbe girişimi

- Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 19'a yükseldi

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 19'a yükseldi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Anadolu Adalet Sarayı'nda görevli 39 savcı ve 71 hakim hakkında gözaltı kararı alındı.

Bu kapsamda gözaltına alınan 86 şüpheliden, ifade alma işlemi biten ve tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 48 hakim ve savcının, gruplar halinde nöbetçi hakimlikçe sorgularının alınmasına devam ediliyor.

Nöbetçi hakimlik, sevk edilen 10 şüphelinin daha sorgusunu tamamladı.

Hakimlik, bu şüphelilerden 7'sinin ''silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçlarından tutuklanmasına, 3'ünün de adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılmasına hükmetti.

Tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 48 şüpheliden 19'u tutuklanırken, 10'u adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılmış oldu.

Bu arada, kalan 19 şüphelinin hakimlik sorguları devam ediyor.

Tutuklanan hakim ve savcıların isimleri ise şöyle:

"Eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu hakimi İbrahim Okur, Eski Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Asayiş ve Güvenlik Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı ve Anadolu hakimi Remzi Gemici, Zafer Yenitepe, Tevfik Gül, Nazir Kuş, Mustafa Keçeli, Faruk Geyik, Burhan Alıcı, Servet Sağlam, Lokman Doğan, İsa Çelik, Ahmet Erdik, Yalçın Karataş, Osman Kandemir, Muhsin Durmaz, Muhammed Öz, Metin Kukul, Birol Çengil, Adnan Akın."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×