⁠⁠⁠FETÖ'nün darbe girişimi

- Ankara'da FETÖ'nün darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit düşen polis memuru Velit Bekdaş'ın cenazesi, Mardin'in Midyat ilçesinde toprağa verildi

⁠⁠⁠FETÖ'nün darbe girişimi

MARDİN (AA) - Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit düşen özel harekat polisi Velit Bekdaş'ın cenazesi, Mardin'in Midyat ilçesinde defnedildi.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında F-16 savaş uçağının Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalaması sonucu şehit düşen polis memuru Velit Bekdaş'ın naaşı, Mardin Havalimanı'ndan alınarak konvoyla Midyat'taki babaevine getirildi.

Burada helallik alınmasının ardından şehit Bekdaş için Midyat Ulu Cami'de tören düzenlendi.

Törene katılan Mardin Valisi Mustafa Yaman ve AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, şehit yakınlarını teselli etmeye çalıştı. Miroğlu ve şehidin yakınları gözyaşı döktü.

- "Vatan uğrundaki mücadelemiz kararlılıkla sürecek"

İl Emniyet Müdür Vekili Murat Tosun, törendeki konuşmasında, 15 Temmuz'da cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü anayasal düzeni ortadan kaldırmak, devleti̇n bi̇rli̇k ve bütünlüğünü yıkmak üzere yapılan darbe girişiminin, başta vatandaşlar ve kolluk kuvvetleri̇nin cansi̇parane mücadelesi sonucu başarısız kılındığını söyledi.

Kalkışmada, çok sayıda vatandaş ve kolluk görevli̇sinin yaşamını yitirdiğini ya da yaralandığını anımsatan Tosun, "Bekdaş da şehi̇t olan kardeşleri̇mi̇zdendi̇r. Her ne kadar bu darbe gi̇ri̇şi̇mi̇ TSK bünyesi̇nde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışan hai̇nleri̇n, halkımızın 'peygamber ocağı' olarak adlandırdığı TSK'nın vatanını, mi̇lleti̇ni̇, bayrağını seven ezi̇ci̇ çoğunluktaki̇ mensuplarıyla kesi̇nli̇kle hi̇çbi̇r alakası yoktur." ifadelerini kullandı.

Bi̇rli̇k ve beraberli̇ği̇ hedef alan terör örgütleri̇ne karşı yürüttükleri mücadelede, ebedi̇yete uğurladıkları kahramanların acısı ve hüznünün içlerinde saklı olduğunu vurgulayan Tosun, ancak ülke, vatan ve devlet uğrundaki̇ bu mücadelelerinin, Çanakkale ve Bedi̇r ruhundaki̇ i̇nanç ve kararlılıkla süreceğini belirtti.

Tari̇hi̇n omuzlarına yükledi̇ği̇ bu kutsal vazi̇feni̇n bi̇li̇nci̇nde olduklarına dikkati çeken Tosun, şehide Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, millete ve teşkilat mensuplarına başsağlığı diledi.

Mardin Müftü Vekili İsmail Ünal'ın kıldırdığı cenaze namazı ve okuduğu duanın ardından şehidin naaşı, çok sayıda vatandaş tarafından Hacı İsa Camisi Mezarlığı'na getirildi.

Şehidin babasının isteği üzerine burada bir kez daha cenaze namazı kılındı. Daha sonra şehit Bekdaş'ın naaşı, toprağa verildi.

Törende, şehidin yakınları Arapça olarak FETÖ'ye tepki gösterdi, ağıt yaktı.

Vali Yaman, yakınlarına şehidin fotoğrafını ve Türk bayrağı verdi.


Etiketler; #mardin #Midyat

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×