FETÖ'nün darbe girişimi

- Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 12'ye yükseldi

FETÖ'nün darbe girişimi

İSTANBUL (AA) - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 12'ye yükseldi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Anadolu Adalet Sarayı'nda görevli 39 savcı ve 71 hakim hakkında gözaltı kararı alındı.

Bu kapsamda gözaltına alınan 86 şüpheliden, ifade alma işlemi biten, gruplar halinde ve tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 48 hakim ve savcının, gruplar halinde nöbetçi hakimlikçe sorguları alınıyor.

Nöbetçi hakimlik, sevk edilen 10 şüphelinin daha sorgusunu tamamladı.

Hakimlik, bu şüphelilerden 7'sinin ''silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçlarından tutuklanmasına karar verdi. 3 şüpheli ise adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakıldı.

Tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 48 şüpheliden, 12'si tutuklanırken, 7'si adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılmış oldu.

Bu arada, 29 şüphelinin hakimlik sorguları devam ediyor.

Bu arada, tutuklanmasına karar verilen 12 hakim ve savcı, adliyedeki işlemlerinin ardından polis nezaretinde Anadolu Adalet Sarayı'ndan çıkarılarak otobüsle cezaevine gönderildi.

Tutuklanan şüpheliler arasında yer alan eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu 3. İş Mahkemesi Hakimi İbrahim Okur, gazetecilerin görüntü aldığını görünce "Çekin, çekin arkadaşlar. Bu devlete, bu millete hizmet cezasız kalmasın. Güzel çekin." diye tepki gösterdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×