FETÖ'nün darbe girişimi

- İzmir'de adliyeye sevk edilen 42 şüpheliden, Çiğli 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Albay Elmas ile Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Yılmazarslan'ın da aralarında bulunduğu 6 albay, 4 yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, bir teğmen ve bir astsubay tutuklandı, aralarında onbaşının da olduğu 4'ü serbest bırakıldı - 23 şüphelinin savcılıktaki sorgusu sürüyor

FETÖ'nün darbe girişimi

İZMİR (AA) - İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili gözaltına alınan 18 şüpheliden, aralarında Çiğli 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas'ın da bulunduğu 6 albay, 4 yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, bir teğmen ve bir astsubayın bulunduğu 15'i tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 8 askeri hakim, 3 kurmay albay, 7 albay, 5 yarbay, bir kurmay pilot binbaşı, 2 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 üsteğmen, 2 teğmen, 5 astsubay, 3 uzman çavuş ve bir onbaşı, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, cumhurbaşkanına suikast" suçlamalarıyla adliyeye getirildi.

Savcılıkça sorgulanan 19 askeri personelden komutan şoförü onbaşı E.Y. serbest bırakılırken, diğerleri tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi mahkemede ifadeleri alınan şüphelilerden, aralarında Çiğli 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas, Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Murat Yılmazarslan, Güney Deniz Saha Harekat Başkanı Kurmay Albay Malik Karahan, 2. Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Bülent Eryılmaz, albay Ramazan Gençer, Albay Ali Can Özcan, Albay İlsev Hazır, Yarbay Akif Açıkgöz, Yarbay Arif Özsoy, Yarbay Faik Baran, Binbaşı Orhan Demir, Yüzbaşı Kadir Silay, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Süleyman Kayıbaşı, Astsubay Emre Karayer'in de bulunduğu 15'i tutuklandı, Albay Yener Karaduman, Astsubay Emre Bilgin ve Uzman Çavuş Hakan Yalçın adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

23 zanlının savcılık sorgularının devam ettiği öğrenildi.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İzmir'de başlatılan soruşturma kapsamında 13'ü general 78 askeri personel gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen 13 general cezaevine konulmuş, bir binbaşı Ankara'ya, Marmaris'teki Cumhurbaşkanı'na yönelik suikast girişimine karıştıkları belirlenen 9 askeri personel ise Muğla'ya gönderilmiş, yaralı haldeki bir kişi ise Çiğli Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Gözaltındaki askeri hakimler İhsan Hoş, Erol Körnes, Cüneyt Fıdır, Rıfat Aslan, Mesut Kayuntu, Mustafa Ulupınar, Oğuz Seğmen, Mustafa Şahin, Çiğli 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas, Güney Deniz Saha Harekat Başkanı Kurmay Albay Malik Karahan, Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Murat Yılmazarslan, Albay Kemal Akın, Albay Enver Topal, Albay Oksal Çelik, Albay Yener Karaduman, Albay Ramazan Gençer, Albay Ali Can Özcan, Albay İlsev Hazır, Yarbay Kenan Boz, Yarbay Akif Açıkgöz, 2. Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Bülent Eryılmaz, Yarbay Faik Baran, Yarbay Arif Özsoy, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Binbaşı Orhan Demir, Binbaşı Savaş Kukul, Yüzbaşı Kadir Erel, Yüzbaşı Kadir Silay, Yüzbaşı Eser Birgül, Üsteğmen Akın Beltek, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Süleyman Kayıbaşı, Teğmen Rıdvan Mencur, Astsubaylar Selman Çankaya, Emre Karayer, Emre Bilgin, Taner Çakal ve Cihangir Özcan, Uzman Çavuşlar Erdem Çayır, Erdem Tekin ve Hakan Yalçın ile Onbaşı E.Y, işlemlerinin ardından adliyeye gönderilmişti.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki 12 askeri personelin daha sonra adliyeye sevk edileceği bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×