FETÖ'nün darbe girişimi

- Darbe girişimi iddiasıyla ilk gözaltına alınanlardan olan Bursa İl Jandarma Albay Akkuş, adliyedeki ifadesinde, kendisine gelen emirlere uymayı düşünmediğini ileri sürdüğü öğrenildi

FETÖ'nün darbe girişimi

BURSA (AA) - FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında yakalanan Bursa İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş'un, sevk edildiği adliyedeki ifadesinde, kendisine gelen emirlere uymayı düşünmediğini ileri sürdüğü öğrenildi.

Akkuş, emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen 12 asker ve polisle birlikte çıkarıldığı nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinde, darbe girişiminden sonraki gün daha önce planladığı üzere izne ayrılmayı planladığını savundu.

Girişimin başladığı 15 Temmuz akşamı, nizamiyeden bir başçavuş tarafından telefonla arandığını, kendisine ulaştırılmak üzere emirlerin yazılı olduğu 3 kağıt geldiğini öğrendiğini belirten Akkuş, özellikle bir kağıtta yazanlarla ilgili bilgiler aktardı.

Zarftan çıkan üç kağıdın birinde, izinlerin iptal edildiği, diğerinde kuvvet komutanlarının isimleri ve üçüncü kağıtta ise girişimin başarılı olması durumunda sonra Türkiye genelinde yapılacak atamaların isimlerinin yazılı olduğunu aktaran Akkuş'un, ifadesinde, daha sonra nizamiyeye gelen ve kağıtları gösterdiği Jandarma Bölge Komutanının kendisine "Sen kimsin, ben ne seni ne de darbecileri tanıyorum" dediğini söylediği öğrenildi.

Akkuş'un, "Ben de kendisine 'Benim konuyla ilgili bilgim yoktu. Ben de sizinle birlikte öğrendim, bu mesajların bana geldiğini' dedim. Sonra izinli olduğum için evime gittim. Evime giderken Vali bey ve Başsavcıyla telefonla görüştüm. Bana emniyete hemen gelmemi söylediler. Ben de eve gidip, birkaç bir şey alıp geleceğimi söyledim. Polisler evime gelince de zorluk çıkarmadan teslim oldum. Darbeyle alakam yoktur. Bana gelen emirlere uymayı düşünmedim." şeklinde ifade verdiği belirtildi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×